1 lipca 2014 roku weszły w życie przepisy odnośnie ksiąg wieczystych, do których dostęp możliwy jest również przez internet. Cały proces informatyzacji ksiąg wieczystych trwał od 2003 roku. 16 czerwca 2010 roku Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło specjalny serwis dostępowy, gdzie znalazło się 12,1 mln ksiąg. Pełna informatyzacja będzie dla obywatela znaczyła tyle, że wydruk z bazy będzie posiadał taką samą moc urzędową, jakby był wydany przez sąd.
Wnioski o wydanie odpisu czy wyciągu z ksiąg wieczystych będzie można złożyć przez internet, na co zezwoliła nowela ustawy o księgach wieczystych z 2013 roku. I właśnie taki wydruk, jak wspomniano wcześniej, będzie równorzędny z wydrukiem wydanym przez sąd.
Z uwagi, iż dostęp do ksiąg jest powszechny, każdy obywatel jest w stanie je sprawdzić znając ich numer.
Nowelizacja umożliwi również instytucjom (nie wszystkim) wyszukiwanie ksiąg wieczystych będących w ich zainteresowaniu stosując rozmaite kryteria wyszukiwania, a nie tylko ich numer. Do takich kryteriów należeć ma m.in. adres nieruchomości przypisanej do księgi, czy nazwa jej właściciela. Jakie instytucje będą miały takie uprawnienia? Począwszy od Policji, przez ZUS, Prokuratora Generalnego czy US. Kolejną nowością jest możliwość pobieranie opłat za wniosek o wyciąg z ksiąg.
Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości umieszczona jest instrukcja korzystania z elektronicznego rejestru ksiąg wieczystych. Do rejestru można przejść dwojako:
- korzystając ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości, wybierając menu „Rejestry i ewidencje”, następnie „Nowa księga wieczysta” i „Przeglądarka ksiąg wieczystych”,
- przejście na adres Elektronicznych Ksiąg Wieczystych
Będąc już we właściwym miejscu, w polu „Numer księgi wieczystej” wprowadzamy rzeczony numer, który powinien składać się z trzech części: kodu wydziału (4 znaki), numeru księgi wieczystej, cyfry kontrolnej. Następnie należy przepisać kod zabezpieczający z obrazka, zważając na wielkość liter. Po naciśnięciu „szuka” wyświetli nam się żądana informacja odnośnie poszukiwanej księgi wieczystej.
Po znalezieniu odpowiedniej księgi wyświetlają się takie informacje, jak:
- numer księgi,
- typ księgi,
- który wydział prowadzi księgę,
- data zapisania księgi,
- data zamknięcia księgi,
- położenie nieruchomości wraz z adresem,
- właściciel nieruchomości, bądź użytkownik wieczysty, bądź uprawniony.
Do dyspozycji użytkownika zostają oddane także informacje odnośnie treści księgi wieczystej wraz z możliwością ich pobrania, zarówno treści aktualnych jak i wykreślonych.
Najnowsze komentarze