Lipcowa obniżka cen mieszkań z rynku pierwotnego

Dodane dnia 9 lip 2014 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

nowe mieszkanie

Okres wakacyjny może się okazać bardzo dobry dla wszystkich planujących kupić nowe mieszkanie. Właśnie w lipcu niektórzy deweloperzy postanowili dać upust na ceny oferowanych mieszkań. W niektórych miastach kupimy nowe lokum już o ponad 100 zł/m2 taniej.

Obniżki te dotyczą jednak tylko rynku pierwotnego. Ceny mieszkań z rynku wtórnego pozostały bez zmian w stosunku do czerwca bieżącego roku.

Niższe ceny za metr kwadratowy znajdziemy w największych miastach w Polsce, w tym w Katowicach (obniżka o 170 zł/m2), Wrocławiu (obniżka o około 54 zł/m2), Gdańsku (o około 80 zł/m2). W pozostałych miejscowościach obniżki były minimalne. Dane te pochodzą informacji zebranych przez serwis Otodom.pl. Równie ważną informację jest fakt, iż w samej stolicy bardziej opłaca się kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, niż w z wtórnego. Różnica między jednym, a drugim, wynosi około tysiąc zł.

Pomimo znaczących w niektórych miastach zmian w cenach lokali z rynku pierwotnego, ceny mieszkań z rynku wtórnego utrzymują się praktycznie bez zmian.

Obniżka cen rozpoczęła się już w czerwcu – aż 50% dużych miast w Polsce zdecydowało się na spadek cen mieszkań, aczkolwiek spadek ten był nieznaczny – o około 1%.

Decyzja deweloperów może być również podyktowana tym, że okres wakacyjny jest okresem z najmniejszą sprzedażą mieszkań.

Serwis Domy.pl sporządził również analizę za miesiąc czerwiec, z której wynika, że zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni cena mieszkań na rynku wtórnym wzrosła, ale ten wzrost cen związany był z pojawieniem się większej liczby mieszkań o wysokim standardzie.

Jednakże kupno mieszkania uzależnione jest również od przyznanego kredytu, jak więc wygląda sytuacja na rynku kredytów? Analiza firmy Open Finance pokazała, że banki od 2012 roku podnoszą stopniowo marże. W czerwcu bieżącego roku średnia marża dla przykładowego kredytu z okresem spłaty 30 lat obejmującego 75% wartości kupionego mieszkania o wartości 300 tysięcy zł wzrosła aż do 1,88% (z 1,85%). Zmieniła się również suma, o jaką możemy starać się z banku – ze 100% wartości mieszkania do 95%. W roku 2015 wzrośnie wymagany wkład własny, który będzie wynosił 10% wartości mieszkania. Fakt ten nie obejmie osób kupujących mieszkanie w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Zmiana kredytowania dosięgła i waluty, w której jest kredyt udzielany. Już od lipca banki udzielają kredyty w tej walucie, w której kredytobiorca zarabia.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz