Zła wiadomość dla obecnych i przyszłych potencjalnych kredytobiorców. Banki wzięły się za podnoszenie marż . Jak donosi portal Domy.pl wraz ze specjalistami z Lion’s Bank, powoduje to wzrost kosztów związanych z kupnem mieszkania na kredyt. Kolejnym wymienianym powodem takiej sytuacji jest wprowadzenie tzw. Rekomendacji U, co negatywnie wpłynęło na nastroje banków.
Czym jest Rekomendacja U? Dotyczy ona stosowania dobrych praktyk w zakresie bancassurance i została wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego, która wyznaczyła datę obowiązywania tej Rekomendacji U na 31 marca 2015 roku. Jak ogłoszono w komunikacie:
„Rekomendacja U jest wydawana w celu poprawy jakości standardów współpracy pomiędzy bankami i zakładami ubezpieczeń w zakresie oferowania klientom – nieprofesjonalnym uczestnikom rynku finansowego produktów ubezpieczeniowych przez banki oraz określenia warunków stabilnego rozwoju rynku bancassurance w długim okresie”.
Wyliczenia odnośnie wzrostu marż powstały na podstawie autorskiego indeksu kosztu kredytu stworzonego przez analityków z Lion’s Bank i portalu Domy.pl, i pokazującego nieustanny wzrost kosztów kredytu.
Wg raportu IKK – indeks kosztu kredytu już w lipcu wynosił 87,7 punktów, co jest wzrostem w stosunku do roku poprzedniego. Jak dodaje Bartosz Turek z Lion’s Bank i Marcin Drogomirecki z portalu Domy.pl, „chcąc kupić mieszkanie na kredyt w jednym z 10 największych polskich miast, trzeba się liczyć z wyższym kosztem (o 6,1 proc.) niż w lipcu 2013 roku, kiedy indeks był na poziomie 82,6 pkt (wartość bazowa ze stycznia 2013 r. to 100 pkt). Oznacza to po prostu, że rata kredytu związanego z zakupem 50-metrowego mieszkania w dużym mieście jest teraz o 6,1 proc. wyższa”. Wskaźnik ten rośnie wraz ze wzrostem marż kredytowych narzucanych przez banki. W przeciągu ostatnie roku wzrósł o 0,45%, co daje średnią marżę kredytową na poziomie 1,96% oraz średnie oprocentowanie rzędu 4,64%. Całość powoduje, że przykładowa rata kredytu na 30 lat z 20% wkładem własnym na zakup M-3 w większym mieście w Polsce wyniesie 1047 zł na miesiąc. Raport podaje także przykładowe raty kawalerek (628 zł) i M-4 (1570 zł).
Problem zauważyli również analitycy Expandera, w tym Jarosław Sadowski, który dostrzegł rosnące marże kredytów. Aż 6 banków podniosło je do około 2,14% (z 1,94% w styczniu bieżącego roku). Dodaje również, że duży wpływ na podniesienie marż przez banki miała wpływ Rekomendacja U, która pozwoli klientom wybrać firmę ubezpieczeniową, w której chcą ubezpieczyć kredyt, a nie tą wyznaczoną przez bank.
Nie da się ukryć, że na wzrost marż mają także stopy procentowe, które ustala Rada Polityki Pieniężnej. Stopy te spadły do poziomu 2,5% w lipcu roku ubiegłego (z 4,75%). Dzięki temu pojawiło się więcej chętnych na zakup mieszkania na kredyt. Mówi się też o tym, że stopy procentowe ulegną kolejnemu obniżeniu.
Tagi: kredyt hipoteczny
Nie da się ukryć że w Polsce kredyty są dość drogie, jednak bez kredytu na wiele rzeczy nas nie stać, a więc czy chcemy, czy nie będziemy je brać.