Decydując się na zakup działki budowlanej należy sprawdzić szereg ważnych informacji o interesującej nas nieruchomości. Oprócz kwestii formalno-prawnych, warto zainteresować się bliższym i dalszym sąsiedztwem działki, które w przyszłości będzie znacznie wpływać na komfort życia. Na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję o kupnie działki?
Księga wieczysta
Dokument prawny, który określa m.in. właściciela/li i spadkobiercę/ów danej działki. Oprócz tego księgi wieczyste informują o tym, czy nieruchomość jest zadłużona, obciążona hipoteką i służebnością (przejazdu itp.). Księgi wieczyste są przechowywane w sądach w wydziałach ksiąg wieczystych. Odpis sądowy z księgi wieczystej kosztuje kilkadziesiąt złotych. Od 2003 roku w Polsce funkcjonuje elektroniczny dostęp do zasobów ksiąg wieczystych pod adresem www.ekw.ms.gov.pl. Wystarczy znać numer księgi wieczystej.
Plan zagospodarowania terenu i warunki zabudowy
W urzędzie miejskim lub gminy uzyskamy informacje o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który określa przeznaczenie i warunki zagospodarowania i zabudowy terenu. Najważniejszą informacją jest rodzaj działki – budowlana czy rolna.
Jeśli interesujący nas obszar nie jest jeszcze ujęty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, należy wystąpić do odpowiedniego urzędu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dokument o warunkach zabudowy zawiera wiele istotnych informacji, tj. możliwą wysokość budynku, ilość poziomów, kształt dachu, minimalna odległość od ulicy, maksymalną powierzchnię zabudowy działki itp. Poznanie tych szczegółów pozwoli skonfrontować wymaganie formalne z naszym projektem domu.
Oprócz tego, w miejscowym planie zagospodarowania uzyskamy informacje, jaki rodzaj zabudowy jest przewidziany w bliższym i dalszym otoczeniu nieruchomości, np. droga szybkiego ruchu, betoniarnia, wysypisko śmieci itp. To pomoże uniknąć niechcianego i uciążliwego sąsiedztwa.
Ochrona konserwatora zabytków
Kupując nieruchomość należy sprawdzić, czy nie znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. To samo dotyczy działek znajdujących się w najbliższym położeniu. Takie zabytkowe sąsiedztwo przekreśli plany budowlane każdego inwestora. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami narzuca właścicielowi nieruchomości obowiązek występowania z wnioskiem do wojewódzkiego konserwatora zabytków o pozwolenie na prowadzenie jakichkolwiek robót budowlanych. Posiadacz zabytkowej nieruchomości jest ponadto zobowiązany do odpowiedniego dbania o nią, co wiąże się z dodatkowymi i sporymi kosztami.
Rodzaj gruntu
Warto sprawdzić rodzaj i jakość gruntu (nośny czy nasypowy). Koszty budowy domu na niewłaściwym gruncie są znacznie wyższe.
Teren zalewowy
Przed kupnem działki warto sprawdzić, czy dany obszar jest bezpieczny. Chodzi tu o zagrożenia powodziowe, które powodują ogromne starty finansowe. Mapy ryzyka i zagrożenia powodziowego są dostępne na stronie www.isok.gov.pl. To praktyczne rozwiązanie pomoże uniknąć kupna nieruchomości na terenach zalewowych, które często kuszą nieświadomych inwestorów niską ceną.
Uzbrojenie działki
Najlepszym rozwiązaniem jest działka podłączona do wszystkich sieci – ale wtedy jej cena jest wyższa. Jeśli działka jest nieuzbrojona, trzeba sprawdzić u operatorów możliwość przyłączenia do mediów.
Strony świata
Warto sprawdzić działkę pod kątem możliwości usytuowania budynku względem stron świata.
Wymiary działki, położenie, kształt
Czy wymiary nieruchomości pozwolą wybudować wymarzony dom, zgodny z warunkami zabudowy. Istotna jest lokalizacja działki- na zboczu, na ternie osuwiskowym itp. Jak na danym kształcie działki zagospodarować ogród?
Bliskie i dalsze otoczenie
Warto sprawdzić czy w pobliżu nie ma zabudowań, będących źródłem hałasu, brzydkiego zapachu itp. Zła sława okolicy również powinna stać się przedmiotem analizy przy zakupie działki.
Droga do działki
Warto sprawdzić, czyją jest własnością, czy zimą jest odśnieżana itp.
Komunikacja
Możliwość dojazdu do centrum, miasta, szkoły, pracy autobusami. Infrastruktura drogowa.
Najnowsze komentarze