Obowiązki zarządcy nieruchomości w okresie zimowym

Dodane dnia 5 lut 2015 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

oblodzony dach

Dole/bigstockphoto.com

Pogarszające się zimą warunki atmosferyczne i związane z nimi intensywne opady śniegu dokładają zarządcom i administratorom nieruchomości dodatkowych obowiązków związanych z opieką nad powierzonym obiektem. Nowelizacja ustawy Prawo budowlane z roku 2007 nałożyła nowe wymagania zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa obiektu w sytuacjach, gdy występują niezależne od człowieka czynniki zewnętrzne, tj. wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne lub inne, które mogą stać się przyczyną uszkodzenia obiektu budowlanego i w konsekwencji stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Dodatkowo każdy budynek przed nadejściem zimy powinien zostać oceniony pod kątem stanu technicznego. O co szczególnie muszą zadbać zarządcy nieruchomości w okresie zimowym?

Odśnieżanie dachu

Intensywne opady śniegu, połączone niekiedy z deszczem stanowią poważne zagrożenie dla konstrukcji dachu, zwłaszcza w czasie odwilży. Ciężar topniejącego śniegu wynosi blisko 900 kg/m3. Dlatego zgodnie z zapisami prawa budowlanego zarządca ma obowiązek usunąć nadmiar śniegu, a także zwisające z budynków sople lodowe i nawisy śnieżne.

W praktyce oznacza to stałą kontrolę grubości i ciężaru pokrywy śnieżnej. Ciężar pokrywy śnieżnej zależy nie tylko od ilości opadów, ale także od długości ich zalegania, temperatury na zewnątrz i wilgotności. Dach powinien wytrzymać obciążenie od 70 do 110 kilogramów śniegu na metr kwadratowy powierzchni dachu. Niedopełnienie obowiązku odśnieżania i usuwania niebezpiecznych sopli grozi nałożeniem kar na właścicieli i zarządców nieruchomości.

Chodniki, drogi i parkingi

W czasie zimy zarządca nieruchomości ma ustawowy obowiązek usuwania zalegającego śniegu z chodników, dróg i parkingów otaczających obiekt budowlany. Tereny te muszą zostać oczyszczone ze śniegu i lodu w takim stopniu, by nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. W przeciwnym razie uczestnicy wypadku spowodowanego niedopełnieniem tego obowiązku mogą zażądać odszkodowania. Ustawa o ochronie przyrody podaje wykaz środków chemicznych, które mogą zostać użyte w tym celu.

Bezpieczeństwo pracy

Usuwanie śniegu, sopli i nawisów oraz kontrole dachu w okresie zimowym mogą być niebezpieczne z uwagi na panujące warunki atmosferyczne. Dlatego zarządca ma obowiązek zatrudnić osoby przeszkolone, posiadające zaświadczenie uprawniające do pracy na wysokościach, wyposażone w odpowiedni sprzęt BHP i alpinistyczny. Dodatkowo w trakcie prac należy zabezpieczyć budynek i otaczający go teren, by nie stwarzać zagrożenia dla ludzi. Należy informować przechodniów o przeprowadzanych pracach porządkowych.

Tagi: ,

Dodaj komentarz