Podatek od nieruchomości jest obowiązkową opłatą za posiadaną nieruchomość. Wszelkie kwestie dotyczące uiszczania podatku od nieruchomości reguluje Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych.
Zgodnie z przepisami, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. grunty, budynki lub ich części, a także budowle lub ich części, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Obowiązek wnoszenia tej opłaty dotyczy zarówno osób fizycznych i osób prawnych. Podatki od nieruchomości płacą właściciele i użytkownicy wieczystości gruntów, a także tzw. posiadacze zależni, m.in. najemcy.
Podstawę obliczenia kwoty podatku od nieruchomości stanowi:
- powierzchnia gruntu podana w m2 – w przypadku gruntu
- powierzchnia użytkowa budynku lub jego część podana w m2- dla budynków i ich części.
- wartość przyjęta dla amortyzacji podatkowej lub wartość rynkowa – dla budowli.
Wysokość stawek podatku od nieruchomości ustala Rada Gminy. Należy jednak pamiętać, że w każdym roku Minister Finansów podaje górne granice kwoty podatku od nieruchomości. Rada Gminy może dopasowywać wysokość podatku biorąc pod uwagę kilka istotnych czynników: położenie nieruchomości, jej przeznaczenie, rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj zabudowy i sposób wykorzystania gruntu.
Podatek od nieruchomości jest niezależny od dochodów osiąganych z nieruchomości.
Obowiązkową opłatę można wnieść jednorazowo lub w czterech ratach płatnych w terminie do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.
Najnowsze komentarze