Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych

Dodane dnia 10 mar 2015 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Mieszkanie dla Młodych

Bank Gospodarstwa Krajowego, który sprawuje nadzór na stroną finansową rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, przewiduje znaczny wzrost sprzedaży takich mieszkań. Powodem zwiększonego zainteresowania mają być: ogólny skok popytu na rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz przede wszystkim proponowane przez rząd udogodnienia w programie MdM, celujące także w rodziny wielodzietne, czytamy na biztok.pl.

Rada Ministrów przyjęła na początku marca tego roku projekt nowelizacji ustawy, który teraz czeka na zatwierdzenie. Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, może nastąpić gwałtowny wzrost ilości chętnych na zakup mieszkania objętego rządowym programem MdM.

Najistotniejszą zmianą jest otwarcie się programu na rodziny wielodzietne, dla których przewidziano zwiększone dofinansowania. Dla rodzin posiadających dwójkę dzieci dopłata do kredytu wyniesie 20 procent. Rodziny z trójką (lub więcej) dzieci otrzymają aż 30 proc. dofinansowania. Dodatkowym ułatwieniem dla rodzin posiadających co najmniej 3 dzieci będzie zniesienie górnej granicy wieku dla osoby ubiegającej się o przyznanie dopłaty, która wynosi obecnie 35 lat, co niejednokrotnie przekreślało szansę na skorzystanie z programu. Rodziny wielodzietne (3 i więcej dzieci) nie będą także rozliczane z faktu posiadania wcześniej własnego mieszkania. Warunek nieposiadania pierwszego mieszkania znika. Zwiększono także metraż mieszkania z 50 do 65 m.kw. w przypadku rodzin z trójką dzieci, co znacznie poprawi komfort ich życia.

Ważną zmianą jest także włączenie do programu mieszkań przebudowanych lub zaadaptowanych. Proponowane przez rząd zmiany dopuszczają także zawarcie umowy o poręczenie kredytu z osobami spoza rodziny zainteresowanego. Takie rozwiązanie ułatwi dostęp do programu osobom żyjącym w związkach partnerskich.

Na zmianach skorzystają także spółdzielnie mieszkaniowe. Od tej pory wśród katalogu możliwych do wyboru mieszkań znajdą się mieszkania budowane przez spółdzielnie.

Niestety, wśród tych dobrych prognoz znalazła się jedna zła wiadomość. Jak poinformowano na oficjalnej stronie rządowego programu: „Jeśli kredytobiorca w okresie 5 lat od dnia ustanowienie lub przeniesienia własności mieszkania, nadpłaci całość lub część kredytu w wysokości większej niż przyznane mu wsparcie – będzie musiał zwrócić część dofinansowania wkładu własnego”. Oznacza to wprowadzenie sankcji za wcześniejszą spłatę kredytu. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ukazania w Dzienniku Ustaw. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przewiduje to na drugą połowę bieżącego roku.

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program pomocy skierowany do młodych Polaków, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Choć często krytykowany głównie z powodu wypychania młodych na peryferia miast, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku rodzin żyjących w dużych aglomeracjach (utrudniony dojazd do pracy i szkół), teraz dzięki proponowanym zmianom staje się coraz bardziej elastyczny i tym samym dostępny szerszej grupie osób.

Tagi: ,

Dodaj komentarz