Kupno własnego mieszkania to poważna życiowa decyzja, obarczona sporym ryzykiem. By efekty uboczne ewentualnej transakcji były jak najmniej dotkliwe dla przyszłych lokatorów, warto przemyśleć każdy szczegół planowanego zakupu. Nic i nikt nie jest w stanie zagwarantować nam pełnej satysfakcji z dokonanego zakupu, ale uprzednia drobiazgowa analiza przyszłej inwestycji pomoże ograniczyć ryzyko nieudanego zakupu. Co zatem warto przemyśleć zawczasu, by po dokonaniu transakcji zakupu mieszkania, nie stało się problemem?
Cena
Cena mieszkania pozostaje głównym czynnikiem, determinującym wybór przyszłego lokum. Ustalenie możliwej do zapłaty sprzedającemu kwoty powinno objąć nie tylko samą wartość nieruchomości, ale również koszty formalne (akt notarialny, podatek), koszty ewentualnych remontów czy prac wykończeniowych, urządzenie mieszkania, prowizja dla pośrednika nieruchomości (jeśli decydujemy się na korzystanie z jego usług). Osoby zmuszone do zaciągnięcia kredytu na zakup nieruchomości powinny rzetelnie przemyśleć swoje możliwości spłacania wieloletniego długu. Pamiętajmy, że bank nie zapomina i nie wybacza nawet najmniejszych opóźnień w terminach spłaty rat kredytowych.
Analizując cenę warto przemyśleć, z jakiego rynku ma pochodzić nasze mieszkanie: pierwotnego czy wtórnego. Warto wiedzieć, że w niektórych większych miastach ceny używanych mieszkań są niekiedy wyższe od ceny mieszkań deweloperskich. Należy pamiętać, że nowe mieszkanie oznacza dodatkowe koszty wykończenia i urządzenia. Stare mieszkanie, nawet jeśli urządzone nie w naszym stylu, nie wymaga ponoszenia od razu po przeprowadzce wydatków na remont. Koszty mogą zostać rozłożone w czasie.
Lokalizacja
Po ustaleniu możliwej do zapłaty ceny, przychodzi czas na kolejny ważny czynnik, czyli lokalizację. Wielu specjalistów z branży nieruchomości podkreśla, że usytuowanie lokalu to główne kryterium jego wartości. I jest to oczywiście święta racja. Dobrze dopasowana do naszego stylu życia lokalizacja zapewni maksymalny komfort codziennej egzystencji. Warto pamiętać, że pojęcie dobrej lokalizacji dla każdego oznacza coś zupełnie innego. Młode małżeństwa lub pary z dziećmi, studenci, single, osoby przebywające w delegacji kierują się odmiennymi kryteriami wyboru idealnej lokalizacji. Warto kierować się aspektami najważniejszymi z punktu widzenia naszej sytuacji zawodowo-rodzinnej. Odległość miejsca zamieszkania do miejsca pracy, możliwość dojazdu, obecność infrastruktury drogowej i usługowej, bliskość szkół różnego stopnia, terenów zielonych to tylko niektóre. Warto również przemyśleć kwestię budynku, w którym chcemy wieść nasze przyszłe życie: wiekowy blok wielorodzinny, stara i urocza kamienica czy może nowoczesne osiedle?
Lokalizacja to nie tylko usytuowanie mieszkania w konkretnym otoczeniu, ale również położenie w budynku. A konkretniej, piętro, na które będziemy się codziennie wspinać. O ile wyższe piętra dla młodych osób mogą stanowić formą codziennych ćwiczeń, o tyle mogą stać się zmorą (również codzienną) starszych ludzi oraz rodziców zmuszonych dźwigać ciężki wózek w przypadku braku windy.
Rozkład mieszkania, ilość pokoi, metraż
Ważna kwestią jest metraż przyszłego mieszkania. Powinien współgrać z naszymi planami życiowymi, m.in. liczbą planowanego lub posiadanego potomstwa. Kawalerka czy pokój z kuchnią/aneksem to dobre rozwiązanie dla pary. W przypadku rodziny z dzieckiem na dłuższą metę niestety zupełnie się nie nadaje. Tutaj najlepiej sprawdza się mieszkanie minimum dwupokojowe. Warto pamiętać, że na czas, kiedy jeszcze nie mamy dziecka, pusty pokój można zaaranżować np. na gościnną sypialnie itp. Rozkład mieszkania powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Kuchnia połączona z niewielkim salonem to idealny pomysł dla mieszkań o niedużym metrażu. Pokoje przechodnie powinny pełnić funkcję salonu, z którego można korzystać o dowolnej porze. Zdecydowanie odradza się urządzać sypialnię w tego typu pomieszczeniu. Intymność i komfort zostają wówczas ograniczone do minimum.
Styl, aranżacja
Jak pokazują liczne opinie specjalistów, coraz więcej Polaków zwraca uwagę nie tylko na metraż, lokalizację i cenę mieszkania. Ważne jest również to, jak można mieszkać. Przykłady aranżacji mieszkań zamieszczane w sieci świadczą o tym, że już nie tylko popularna szwedzka sieciówka jest królową stylu polskich wnętrz. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wykonanie elementów dekoracyjnych lub mebli. Dużą popularność zdobywają meble zrobione z palet, drewnianych skrzynek lub przemalowywane stare, babcine meble. Dzięki temu wnętrza zyskują niepowtarzalny urok. Polacy coraz odważniej sięgają po różne style aranżacyjne, m.in. skandynawski, prowansalski, rustykalny czy amerykański glamour itp. Trendem aranżacji mieszkania staje się jego maksymalna funkcjonalność połączona z elegancją, oryginalnym stylem, dbałością o dodatki i bibeloty. Decydując się na zakup mieszkania warto przemyśleć, czy będziemy mieli możliwość zmiany jego aranżacji, liczby pomieszczeń itp. Kwestia ta dotyczy zwłaszcza mieszkań z rynku wtórnego. Mieszkania deweloperskie są budowane zazwyczaj w oparciu o najnowsze trendy, z możliwością stawiania ścianek działowych, co daje nabywcy szansę na urządzenie lokalu według własnego gustu i potrzeb.
Tagi: inwestowanie w nieruchomości
Najnowsze komentarze