Polacy uwielbiają wyjazdy. Wakacyjne, urlopowe, weekendowe, krótkie wypady ze znajomymi za miasto – każda okazja jest dobra, by odpocząć od codziennego pędu. Idealnym rozwiązaniem na krótsze wyjazdy jest własna działka za miastem. Lokalizacja daczy w otoczeniu zielonych terenów, z dala od zgiełku miasta, na łonie natury to idealne miejsce na pełny relaks i naładowanie nieco wyczerpanych akumulatorów.
Posiadanie działki z domkiem od dawna uchodziło za symbol pewnego luksusu. Już w latach głębokiej komuny podmiejskie działki cieszyły się sporą popularnością wśród spragnionych odpoczynku obywateli klasy średniej. Po odzyskaniu pełnej niezależności i związanej z tym swobody wyjazdów zagranicznych, Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać na wakacje do obcych krajów. Obecnie wiele osób wybierających zagraniczną wycieczkę tłumaczy to m.in. porównywalnymi kosztami oraz pełną gwarancją dobrej pogody, której w naszym kraju nie są w stanie przewidzieć nawet najlepsi specjaliści od prognozowania aury. Mimo wszystko część Polaków nadal chętnie inwestuje w tego typu nieruchomości z myślą o spędzaniu w nich dni wolnych od pracy.
Działka za miastem może spełniać kilka funkcji. Dla jednych będzie idealnym miejscem na krótki wypad za miasto połączony ze wspólnym biesiadowaniem w gronie rodziny, znajomych lub sąsiadów z działek położonych obok. Mieszkańcy smutnych blokowisk, pozbawieni własnego skrawka ziemi, który można w jakikolwiek sposób uprawiać, nabywają działki z myślą o zasadzeniu własnego ogródka z kwiatami i warzywami, by w odpowiedniej porze móc czerpać z jego obfitości. Działki z domkiem dla wielu stają się miejscem zamieszkania. Choć wielu z nas podmiejską daczę utożsamia z prostym drewnianym budynkiem, pozbawionym wszelkich udogodnień, to w praktyce rzecz wygląda inaczej.
Na polskich działkach rekreacyjnych coraz częściej można spotkać wysokiej jakości domki letniskowe, wyposażone we wszystkie możliwe sprzęty i udogodnienia. Funkcjonowanie w tak wyposażonych domkach niczym się nie różni od przebywania w tradycyjnym domu. Różnice występują tylko po stronie korzyści: cisza, świeże powietrze, pełny odpoczynek i relaks z dala od głośnej aglomeracji. Nic nie działa lepiej na samopoczucie człowieka niż bezpośredni kontakt z czystą naturą. W dużych miastach, np. w Trójmieście nie brakuje posiadaczy domków letniskowych, którzy na okres wakacji przenoszą się do swojej podmiejskiej posiadłości, by wynająć mieszkanie w mieście urlopowiczom spragnionym widoku morza, i w ten sposób zarobić niemałe pieniądze. Również opcja wynajmu działek rekreacyjnych zdobywa coraz większą popularność wśród Polaków.
Koszty budowy domku letniskowego nie są wysokie. Poza tym można nabyć gotowy domek w cenie rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Domki letniskowe nie mogą być trwale związane z gruntem i przekraczać 25 mkw. zabudowy.
Planując zakup nieruchomości tego typu należy wziąć pod uwagę koszty działki oraz budowy domku (kupna gotowego projektu). Ceny dziełek są różne, zależą m.in. od lokalizacji, powierzchni, atrakcyjności turystycznej danego terenu itp. Na pewno droższe będą działki położone w pobliżu większych miast lub terenów o dużych walorach turystycznych. Decydując się na zakup takiej nieruchomości, warto zawczasu pomyśleć, czy rzeczywiście będziemy w stanie należycie zadbać o naszą działkę. W końcu raz na jakiś czas trzeba będzie tam pojechać, skosić trawę, posprzątać, zadbać o ogródek, podlać to, co posadziliśmy. Dacza za miastem to również dodatkowe koszty – regularne opłaty i podatki.
Dawniej działki za miastem zlokalizowane były na peryferiach, nierzadko stanowiąc jedyną zabudowę w okolicy. W miarę wzrostu popularności pojedyncze obiekty zostały otoczone łańcuszkiem domków letniskowych, tworząc coś w rodzaju osiedla. W miejscu niczym niezakłóconej ciszy wyrosła grupa podobnych budynków, zmieniająca dotychczasowy charakter miejsca. Bez względu na to posiadanie własnej działki rekreacyjnej to idealne rozwiązanie dla osób pragnących uciec od zgiełku miasta i codziennego pospiechu.
Najnowsze komentarze