Decyzja o kupnie mieszkania lub domu poprzedzona jest wieloma rozważaniami dotyczącymi najważniejszych kwestii przyszłego lokum. Wielkość mieszkania, jego rozkład, aranżacja, cena, lokalizacja są tematem wielu dyskusji, które mają doprowadzić nas do jednego konkretnego celu – dokonania jak najlepszego wyboru i jak najtrafniejszego zakupu, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania. A ich lista jest duga. W opinii wielu specjalistów z branży nieruchomości lokalizacja przyszłego „M” jest jednym z czynników decydujących podczas dokonywania wyboru konkretnego lokum. Chodzi tu o lokalizację miejscową, czyli dylemat miasto czy może wieś? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Warto wziąć je zawczasu pod lupę, by potem nie żałować dokonanego zakupu.
Lokalizacja mieszkania w mieście zabezpiecza niemal wszystkie potrzeby życia codziennego. Nawet jeśli od mieszkania do centrum dzieli nas niezły kawałek drogi. Dostęp do sklepów, punktów usługowych, służby zdrowia, oświaty, rynku pracy, transportu miejskiego jest o wiele większy, niż na wsi. Również kwestia życia towarzyskiego wygląda zupełnie inaczej. Miasta, nawet te mniejsze, pełne są różnych barów, restauracji, pubów czy dyskotek, w których możemy spędzić wolny czas. Miasta tętnią życiem. Letnie ogródki wypełnia gwar rozmów toczących się podczas spotkań. Muzea, teatry, opery czy kina zaspokajają z kolei nasze potrzeby kontaktu z kulturą i sztuką. Dla par posiadających dzieci dużym plusem jest kontakt ich pociech z rówieśnikami mieszkającymi obok. Jednak mieszkanie w mieście ma również swoje wady. W wielorodzinnych blokach czy nawet domach jednorodzinnych brakuje prywatności. Bloki i domy stoją jeden przy drugim i próżno szukać w nim całkowitej intymności. Miejski zgiełk również nie wszystkim przypadnie do gustu. Nocne życie toczące się w lokalach utrudnia życie mieszkańcom bloków znajdujących się w centrum miasta. Powietrze miejskie ma znacznie gorszą jakość, jest zanieczyszczone spalinami licznych samochodów. Poza tym w kwestiach czysto finansowych zakup mieszkania czy działki pod budowę domu jest o wiele droższy w mieście niż na wsi.
Wybór lokalizacji na wsi bądź w odległych peryferiach miasta to dobra decyzja dla osób ceniących ciszę i spokój oraz bliskość terenów zielonych. Choć w mieście takowych nie brakuje, na wsi, gdzie powietrze jest o wiele mniej skażone toksycznymi substancjami, ta kwestia wygląda zupełnie inaczej. Poranki na wsi wyglądają zupełnie inaczej. Piękne wschody słońca, odgłosy zwierząt, bajkowe widoki z okna sprawiają, że aż chce się wstać z łóżka. Ceny nieruchomości oddalonych od miast i podatki z nimi związane są znacznie niższe. Domy na wsi są zazwyczaj budowane w odległości zapewniającej ich właścicielom większą intymność.
Wśród wad takiej lokalizacji na pewno trzeba wymienić brak bezpośredniego dostępu do całej infrastruktury usługowej, handlowej, transportowej itp. Jednak warto pamiętać, że wzrost popularności podmiejskich terenów, gdzie masowo powstają inwestycje budowlane sprawia, że na tych obszarach powoli pojawiają się wszelkie możliwe udogodnienia, m.in. sklepy, przedszkola, place zabaw, tereny rekreacyjne, punkty usługowe. Dociera lub rozwija się transport miejski, powstają nowe drogi, by mieszkańcy mogli swobodnie przemieszczać się miedzy miastem i wsią.
Wybór lokalizacji przyszłego lokum to ważna kwestia. Należy pamiętać, by odpowiadała naszemu stylowi życia i upodobaniom.
Lubię obrzeża miast, ale wybrałabym raczej dobrze skomunikowaną, zieloną dzielnicę bliżej centrum. Dojazdy w dużym mieście to naprawdę spory problem. Koleżance, która kupuje mieszkanie poradziłam warszawski Mokotów, buduje się tam sporo, ale do ciekawszych propozycji należy kameralny, pojedynczy budynek niedużymi mieszkaniami (nie jakaś miejska sypialnia!) budowany przez Grupo Lar.