Przyjęto uważać, że rynek nieruchomości kształtują wyłącznie młodzi ludzie. Studenci, młode małżeństwa, pary, pracujący single, osoby przeprowadzające się do większych miast w poszukiwaniu pracy – to oni nadają główny ton segmentowi nieruchomości mieszkaniowych. Jednak z danych Głównego Urzędu Statystycznego można wyciągnąć bardzo ciekawy wniosek – polskie społeczeństwo jest coraz starsze i wiele wskazuje na to, że to emeryci będą w przyszłości stanowić mocną grupę na krajowym rynku nieruchomości.
Potrzeby mieszkaniowe emerytów są zupełnie inne od wymagań ludzi młodych, którzy zazwyczaj zwracają uwagę na odległość mieszkania od miejsca pracy. Dane Głównego Urzędu Statystycznego to ważna podpowiedź dla deweloperów i wszystkich ludzi z branży. Trafia się poważny klient i jeśli uda się sprostać jego wymaganiom, pojawi się to, co wszyscy lubią najbardziej – zysk.
Zgodnie z danymi GUS, w Polsce mamy obecnie trochę ponad 6 milionów obywateli w wieku plus 65, co stanowi blisko 16 proc. ogólnej liczby polskiego społeczeństwa. Niestety, Polska będzie się coraz bardziej starzeć, ale również wyludniać. W ciągu najbliższych 30 lat liczba mieszkańców naszego kraju w wieku plus 65 przekroczy 11 milionów, co oznacza, że będą oni stanowić niemal jedną trzecią polskiego społeczeństwa. Deweloperzy już teraz powinni zastanowić się, jak zapełnić tę lukę, jaką niewątpliwie jest oferta mieszkań dostosowanych do wymagań i potrzeb starszych ludzi.
Choć zwykło się uważać, że starsi ludzie są niechętni wobec wszelkich zmian, to jednak właśnie oni często decydują się na zmianę miejsca zamieszkania ze względu na czynniki finansowe i rodzinne. Jakie dokładniej?
Wielkość mieszkania
Starsze osoby preferują niewielkie mieszkania, zapewniające im niezbędne funkcje mieszkaniowe. Małe mieszkanie oznacza mniejsze koszty, a także mniej obowiązków związanych z utrzymaniem czystości. Dlatego nierzadko decydują się na sprzedaż domu bądź większego mieszkania, by zamieszkać w kawalerce lub niewielkim mieszkaniu. Potrzeby mieszkaniowe emerytów są inne niż ludzi wkraczających w dorosłe życie. Starsze osoby zwracają uwagę na te elementy budynku, które wpływają na komfort ich codziennej egzystencji. Chodzi tu m.in. o usytuowanie mieszkania względem budynku. Starsi ludzie preferują mieszkania położone na niższych piętrach budynku, zwłaszcza w blokach, które pozbawione są windy. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla emerytów są budynki dwu- bądź trzypoziomowe. Pamiętajmy, że wraz z wiekiem słabnie nasza sprawność fizyczna. Wobec tego nawet zejście po kilku schodach może być dla niektórych barierą nie do pokonania.
Odległość od rodziny
Częstym powodem zmiany miejsca zamieszkania przez osoby starsze jest chęć przebywania bliżej dzieci i wnucząt. Czasem podyktowane jest to pomocą pracującym dzieciom w sprawowaniu opieki nad ich pociechami. Stąd decyzja o kupnie mieszkania, by być bliżej rodziny. Bywa również tak, że dzieci wyfrunęły z rodzinnego gniazda, a ich rodzicom pozostał duży i pusty dom. By obniżyć koszty utrzymania, część starszych osób decyduje się na sprzedaż domu, do którego żadne z dzieci nie zamierza wrócić ze względu na fakt osiedlenia się i podjęcia pracy w innym mieście. Bez sensu jest utrzymywać duży dom lub mieszkanie, by jedynie przy okazji świąt był w stanie pomieścić całą rodzinę i spełniać funkcję, dla której został zbudowany. Rozstanie z domem, w którym spędziło się całe życie jest trudne. Jednak w pewnym wieku górę bierze rozsądek i chłodny rachunek zysków i strat.
Rosnąca liczba ludzi w wieku plus 65 pozwala przypuszczać, że w przyszłości to oni będą grupą docelową wielu deweloperów. Często mówi się, że to mało mobilna grupa społeczna, niechętna wszelkim zmianom, przywiązana do rodzinnego gniazda i własnych czterech kątów. Również zamożność polskiego emeryta kształtuje się na niewysokim poziomie. Kwota najniższej emerytury to obecnie 880 złotych brutto, a średniej to już nieco ponad 2000 złotych brutto. Są to niewielkie kwoty, jeśli wziąć pod uwagę obecne koszty zakupu mieszkania. Jednak trzeba pamiętać, że starsze osoby często posiadają własne mieszkania, będące dorobkiem ich życia. Z różnych względów decydują się je sprzedać, by zamieszkać w miejscu dostosowanym do potrzeb ich wieku.
Nie sposób przewidzieć, jaki będzie realny wpływ osób w wieku plus 65 na rynek nieruchomości. Jednak warto wiedzieć, że już teraz powstają całe osiedla skierowane do seniorów. Oprócz mieszkań, w projektach budynków senioralnych przewiduje się miejsca związane z zapewnieniem opieki medycznej i szeroko pojętej rekreacji. Rośnie aktywność polskiego emeryta. Sprzyjają temu różne inicjatywy, m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku itp. Dzięki temu przeciętny polski emeryt to aktywny uczestnik życia społecznego. To może pozytywnie odbić się na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Deweloperzy już teraz powinni wyciągnąć wnioski z chłodnych statystyk Głównego Urzędu Statystycznego i przygotować ofertę skierowaną do tej rosnącej w siłę grupy społecznej.
Tagi: trendy na rynku nieruchomości
Najnowsze komentarze