Poszukując oferty mieszkania dopasowanego do naszych potrzeb, zmuszeni jesteśmy pokonać gąszcz internetowych ogłoszeń, by wreszcie znaleźć to jedyne. Przeciętny Kowalski najczęściej poszukuje mieszkania dwu- lub trzypokojowego, nierzadko zadowoli się niewielką kawalerką, byle tylko mieszkać na swoim. Jego zamożniejszy kolega może przebierać w ofertach ekskluzywnych apartamentów, loftów, nowoczesnych mieszkań itp. Oprócz wymienionych rodzajów nieruchomości mieszkaniowych, istnieje jeszcze jeden gatunek, który choć nieco niszowy, to ma swoje grono miłośników. Mowa o mieszkaniach dwupoziomowych, które stanowią idealną alternatywę dla domu jednorodzinnego. Odsetek mieszkań dwukondygnacyjnych na tle całego rynku nieruchomości mieszkaniowych jest niewielki, wynosi jedynie około 5 procent. Popyt na tego typu nieruchomości jest niezmienny od kilku lat i jak zgodnie podkreślają specjaliści, grono miłośników takich mieszkań to na razie wąska grupa.
Mieszkania dwupoziomowe to dobre rozwiązanie nie tylko dla samych kupujących. Deweloperzy mogą w ten sposób zagospodarować poddasze, które w wielu budynkach jest nieużywane lub pełni funkcję suszarni itp. Zwiększenie metrażu lokalu przez połączenie z poddaszem pozwoli stworzyć atrakcyjną ofertę dla osób poszukujących większej przestrzeni. Mieszkanie dwukondygnacyjne to atrakcyjna oferta kupna, bo przy większej powierzchni maleje cena za metr kwadratowy lokalu. Aby jednak nie nabrać się na deweloperskie sztuczki, warto dokładnie przeanalizować treść ogłoszenia, bo często podawana jest powierzchnia podłogi zamiast użytkowej. A ta druga jest o wiele mniejsza po odliczeniu skosów poddasza. Niemniej jednak mieszkania dwupoziomowe to opcja, którą powinniśmy rozważyć, decydując się na kupno mieszkania. Branżowi specjaliści podpowiadają, by kupować mieszkania dwupoziomowe z rynku pierwotnego, bo cena drugiego poziomu jest niższa. Mieszkania dwukondygnacyjne pochodzące z rynku wtórnego są droższe ze względu na lepszy standard wykończenia i lokalizację nieruchomości w wartościowych obiektach, np. starych kamienicach itp.
Jak podaje serwis homebroker.pl, w kraju mamy skromną ofertę tego typu nieruchomości, na poziomie 2-5 procent. Aż trzy czwarte mieszkań dwupoziomowych wybudowano po 1990 roku. Można je również znaleźć w zdecydowanie starszych obiektach, np. kamieniach czy blokach z wielkiej płyty.
Mieszkanie z dwoma poziomami to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą stworzyć namiastkę domu jednorodzinnego, zachowując przy tym uroki i wygody życia w bloku i mieście. Dom jednorodzinny to luksus, który ma swoją cenę. Nie chodzi tu tylko o finanse, ale przede wszystkim kwestie związane z jego codziennym utrzymaniem, np. koszenie trawy, podlewanie ogródka, wszelkie naprawy we własnym zakresie, zimowe ogrzewanie budynku itp. W bloku te sprawy załatwia za nas wspólnota czy spółdzielnia. Na korzyść mieszkań dwupoziomowych przemawia też fakt, że znajdują się zazwyczaj w niewielkich blokach, zamieszkiwanych przez kilka rodzin. Odpada także problem hałaśliwych sąsiadów z góry. Poza tym mieszkanie dwukondygnacyjne pozwala wydzielić część dzienną, która może być swobodnie użytkowana przez domowników i gości, a także część sypialnianą, tę bardziej prywatną. Pozostawiony na piętrze bałagan nie będzie widoczny dla oczu niespodziewanych gości. Mieszkanie dwupoziomowe to również większe możliwości aranżacyjne i dekoracyjne, co jest ważne w kontekście dzisiejszych opcji, jakie daje architektura i urządzanie wnętrz.
Mieszkania dwupoziomowe z pewnością nie są dobrym rozwiązaniem dla starszych osób. Pokonywanie schodów do mieszkania usytuowanego na prawie ostatnim piętrze budynku oraz wchodzenie i schodzenie po schodach w mieszkaniu to spory problem. Poza tym ze względu na koszty utrzymania i wyprowadzkę dzieci z rodzinnych gniazdek, starsi ludzie preferują mniejsze mieszkania, zabezpieczające minimum codziennych potrzeb.
Mieszkania dwupoziomowe można dziś znaleźć w ofercie niemal każdego dewelopera. Coraz większa liczba ofert tego typu lokali pozwala snuć przypuszczenia o ich przyszłej popularności. Póki co lokale z tego rodzaju zaliczają się do niszy. Swoje oko w ich stronę zwracają ci, którzy cenią oryginalne i niesztampowe wnętrza.
Największą ilością ofert lokali dwupoziomowych może pochwalić się Warszawa. Nienajgorzej jest także we Wrocławiu i Krakowie. W Polsce mieszkania dwupoziomowe to nadal rzadkość, nie brakuje jednak grona gorących zwolenników. Dwie kondygnacje idealnie pasują do rodziny z dziećmi, która naturalnie pragnąc większej przestrzeni, chce korzystać z plusów życia w mieście. Również koszt zakupu mieszkania dwupoziomowego jest zdecydowanie mniejszy niż budowa domu pod miastem.
Mieszkania dwupoziomowe coraz częściej pojawiają się w ofertach kupna. Najczęściej są zlokalizowane w budynkach, gdzie sposobem na adaptację nieużytkowanego poddasza jest stworzenie mieszkania dwupoziomowego. Przybywa także inwestycji, w których mieszkania dwukondygnacyjne są luksusem na miarę najdroższych apartamentów.
Najnowsze komentarze