Sukcesów MdM ciąg dalszy

Dodane dnia 4 gru 2015 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

Mieszkanie dla Młodych

Listopad upłynął pod znakiem kolejnego sukcesu rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Do Banku Gospodarstwa Krajowego złożono wnioski na łączną kwotę ponad 125 milionów złotych. To już kolejny miesiąc z tak wysokim wynikiem programu, który dotąd nie cieszył się aż takim zainteresowaniem ( Mieszkanie dla Młodych funkcjonuje od 2014 roku).

Według informacji Banku Gospodarstwa Krajowego, w październiku wpłynęło 5302 wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na kwotę ponad 135 milionów złotych. Na taki rozwój sytuacji wpływ mają zmienione od września tego roku zasady rządowego projektu, które zniosły szereg wcześniejszych ograniczeń, m.in. dopuszczając do programu mieszkania pochodzące z rynku wtórnego. W ciągu trzech miesięcy działania zmienionych zasad, do Banku Gospodarstwa Krajowego złożono olbrzymią liczbę wniosków na kwotę 333 milionów złotych, podczas gdy w całym roku 2014 kredytobiorcy wnioskowali o 366 milionów złotych. Pula zarezerwowanych na ten rok środków jeszcze się nie wyczerpała ( z 715 milionów złotych pozostało jeszcze prawie 200 milionów złotych). Jednak specjaliści przewidują, że w przyszłym roku już w czerwcu może zabraknąć środków i Bank Gospodarstwa Krajowego będzie zmuszony wstrzymać przyjmowanie podań. Pod koniec listopada złożono już wnioski na 2016 rok , których łączna kwota wynosi ponad 225 milionów złotych ( z 730 milionów puli zarezerwowanych środków). W grudniu ta kwota może się jeszcze znacznie powiększyć, stąd obawy specjalistów dotyczące wyczerpania się w połowie nadchodzącego roku pieniędzy przeznaczonych na realizację rządowego programu na rok 2016. Jednak to wszystko zależy od popytu. Jeśli utrzyma się ona zbliżonym do października i listopada poziomie, to czarny scenariusz może się sprawdzić. Wtedy zainteresowani otrzymaniem dofinansowania będą mogli wnioskować o przyznanie środków dopiero w 2017 roku.

We wrześniu i październiku tego roku aż 65 proc. składanych wniosków dotyczyło używanych mieszkań. To wprowadziło spore ożywienie do tego segmentu, a także umożliwiło mieszkańcom mniejszych miast dostęp do programu, do tej pory utrudniony ze względu na brak budownictwa deweloperskiego w miasteczkach. Efekt wprowadzonych i szeroko komentowanych zmian widać goły okiem.

W ciągu całego okresu funkcjonowania programu Mieszkania dla Młodych przyznano dofinansowanie dla 31 852 osób. Przeciętna wielkość mieszkania wynosi nieco ponad 53 mkw.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz