Prospekt informacyjny to dokument zawierający główne informacje na temat aktualnie realizowanej inwestycji. Został wprowadzony, aby chronić prawa konsumenta – nabywcy lokalu mieszkalnego. Prawo nakłada na dewelopera przygotowanie takiego prospektu i zawarcie w nim odpowiednich informacji dla kupującego (wiadomości nt.: samego dewelopera, całej inwestycji i lokalu mieszkalnego, który stanowi przedmiot oferty sprzedażowej). Obowiązek, który narzuca na dewelopera przygotowanie prospektu informacyjnego wynika z art. 17 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (zwanej inaczej ustawą deweloperską).
Do prospektu informacyjnego załącza się wzór umowy deweloperskiej, a także rzut kondygnacji z zaznaczonym specjalnie lokalem, który stanowi przedmiot zainteresowania klienta. Prospekt składa się z dwóch części: ogólnej i indywidualnej. W pierwszej części prospektu informacyjnego powinny się znaleźć takie informacje jak: dane identyfikacyjne i kontaktowe dewelopera, doświadczenie dewelopera, informacje dotyczące nieruchomości i całego przedsięwzięcia deweloperskiego, w tym dane dotyczące gruntu, informacje związane z samym budynkiem, warunki, na jakich można odstąpić od umowy, a także inne informacje (np. promesa banku). Część indywidualna stanowi opis konkretnej nieruchomości i jest przypisana do specyficznego lokalu mieszkalnego. Deweloper może dokonywać zmian w ramach prospektu informacyjnego. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, ma obowiązek sporządzić aneks bądź zupełnie nowy dokument i doręczyć go klientowi. Zmiany wiążą klienta wyłącznie wtedy, jeśli wyraził on zgodę na ich wprowadzenie).
Warto nadmienić, że oprócz prospektu informacyjnego potencjalny nabywać może otrzymać także dostęp do dokumentów, które można przejrzeć w siedzibie biura dewelopera (np. wgląd do map, czy planów zagospodarowania terenu).
Najnowsze komentarze