„Mieszkanie Plus (+)” to program rządowy mający na celu budowę tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności, a także wsparcie Polaków w oszczędzaniu na własne M. Program Mieszkanie Plus ma zastąpić obowiązujący do końca 2018 roku rządowy program – „Mieszkanie Dla Młodych”.
Program „Mieszkanie Plus” ma opierać się na trzech głównych filarach. Pierwszy z nich ma stanowić Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (NFM), który będzie odgrywał kluczową rolę w realizacji całego programu. Drugi filar zakłada wsparcie budownictwa społecznego. Trzeci z kolei stanowi Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM) wspierające oszczędzanie na cele mieszkaniowe (mieszkanieplus.com).
W ramach Narodowego Funduszu Mieszkaniowego mają znajdować się grunty Skarbu Państwa. Budowa oferowanych lokali na gruntach państwowych ma sprawić, że lokale oferowane w ramach Programu Mieszkanie Plus będą względnie tańsze. W ramach drugiego filaru zakłada się wsparcie społecznego budownictwa czynszowego. Przyjmuje się przy tym, że samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości od 35 do 55 % kosztów budowy mieszkań komunalnych. Z preferencyjnych kredytów w Banku Gospodarstwa Krajowego będą mogły korzystać towarzystwa budownictwa społecznego, spółki gminne oraz samorządy. Nowym instrumentem, który będzie dostępny również dla deweloperów będzie dotacja dla gmin w wysokości 20 % kosztów inwestycji budujących wspólnie z inwestorami mieszkania o niskim czynszu (mieszkanieplus.com).
W ramach trzeciego filara programu – jaki będą tworzyć Indywidualne Konta Mieszkaniowe, rząd zakłada możliwość dokładania specjalnej premii, której środki pochodziłyby z wygaszanego programu „Mieszkanie Dla Młodych” (mieszkanieplus.com).
Tagi: dopłaty, Mieszkanie Plus
Najnowsze komentarze