Limity związane z wielkością mieszkań

Dodane dnia 10 lis 2016 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

zmiany w prawie

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ściśle określa kryteria zgodnie, z którymi należy budować mieszkania. Dotychczas obowiązujące uwarunkowania prawne zakładały, że mieszkanie np. w kawalerce musi posiadać powierzchnię przynajmniej 16 metrów kwadratowych, szerokość pokoju sypialnianego (przeznaczonego dla jednej osoby) powinna wynosić 2,2 metra, a w sytuacji pokoju, który przeznaczony jest dla dwóch osób, wartość ta powinna być większa o dodatkowe 50 centymetrów.

Zmiana powyższego rozporządzenia zakłada zniesienie limitów, co znacząco zwiększa swobodę deweloperów w budowaniu nieruchomości i sprawia jednocześnie, że oferowane lokale mieszkalne są bardziej dopasowane do potrzeb osób poszukujących. Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zakładają możliwość budowania mieszkań, których wielkość jest mniejsza niż 18 metrów kwadratowych. Zapowiadane zmiany zakładają również zniesienie ograniczeń związanych z wielkością łazienek oraz szerokością korytarzy. Po wprowadzeniu zmian możliwe będzie budowanie kawalerek z aneksem kuchennym, który będzie otwarty na pokój, zaś w mieszkaniach wielopokojowych projektowanie kuchni jako cześć pokoju dziennego.

Małe mieszkania w dużych miastach, które charakteryzują się dobrą lokalizacją, przyciągają głównie klientów, którzy traktują nieruchomość jako inwestycję i zamierzają czerpać dodatkowy zysk z najmu. Specjaliści zajmujący się rynkiem nieruchomości podkreślają, że małe mieszkania stanowią dobre rozwiązanie na „start”, są doskonałym rozwiązaniem dla absolwentów i singli. Wprowadzenie zmian związanych ze zniesieniem limitów wpłynie na większe dopasowanie budownictwa mieszkaniowego, do potrzeb potencjalnych mieszkańców i inwestorów.

Tagi:

Dodaj komentarz