Jak przepisać nieruchomość dziecku? 3 sposoby

Dodane dnia 24 lis 2016 w kategorii Porady | 0 komentarzy

malzenstwo dom

dolgachov/bigstockphoto.com

Jak bezpiecznie i korzystnie przepisać swoje mieszkanie na syna lub córkę? By tego dokonać, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z podstawowymi opcjami, jakie są do wyboru w tej kwestii, a także przeanalizować ich konsekwencje. Oto krótki przewodnik po metodach przepisania nieruchomości na dziecko.

Testament

Jednym ze sposobów na przekazanie mieszkania własnościowego dziecku jest testament, czyli w tym wypadku – dokument rozrządzający nieruchomością na wypadek śmierci jej właściciela. Zaletą tego rozwiązania jest to, że spadkodawca ma pełną dowolność w kwestii modyfikowania zapisów w testamencie, a do tego do końca swojego życia posiada prawa własności do swojego mieszkania. Wadą testamentu jest natomiast brak zabezpieczenia dla spadkobierców, uwzględnionych w testamencie z uwagi na to, że jego treść w każdej chwili może ulec zmianom. Ponadto dzieci-spadkobiercy muszą się liczyć z tym, że po śmierci rodzica będą zobowiązane do przekazania rodzeństwu zachowku, który jest formą zadośćuczynienia dla potomstwa nieuwzględnionego w testamencie.

Umowa o darowiznę

Kolejnym sposobem na przepisanie nieruchomości swojemu dziecku jest umowa o darowiznę, która, zgodnie z prawem, musi przyjąć oficjalną formę aktu notarialnego. Właściciel mieszkania jest w takiej sytuacji zobowiązany do uiszczenia kwoty taksy notarialnej, podatku VAT, kosztów sądowych (za umieszczenie wpisu w księdze wieczystej), a także podatku od spadku i darowizn, jeśli darowizna obejmuje również małżonka obdarowanego dziecka. Warto zaznaczyć, że przeniesienie własności przez darowiznę można cofnąć w wyjątkowych sytuacjach. Taką sytuacją jest np. naganna postawa obdarowanego względem darczyńcy, która została udowodniona na drodze sądowej. Trzeba jednak być świadomym, że większość tego typu spraw, trafiających na wokandę, nie kończy się pomyślnie dla darczyńców.

Umowa dożywocia

Sposobem na przeniesienie praw do nieruchomości na dziecko, który coraz bardziej zyskuje na popularności jest umowa dożywocia, podpisywana wyłącznie przez pełnoletnie osoby w formie aktu notarialnego. Skutkiem opisywanej umowy jest przepisanie mieszkania na dziecko, które jest zobowiązane względem rodzica do dożywotniego wykonywania na jego rzecz określonych świadczeń, takich jak zaopatrzenie w dach nad głową, żywność, ubrania, a także pomoc w chorobie i wyprawienie pogrzebu. Zaletą umowy dożywocia jest to, że nie jest ona brana pod uwagę dla potrzeb ustalania zachowku, w związku z czym po śmierci rodzica na obdarowanym dziecku nie ciąży obowiązek uiszczania opłat na rzecz rodzeństwa. Wadą umowy jest natomiast ogrom utrudnień, związanych z jej rozwiązaniem. W praktyce jest to możliwe wyłącznie po udowodnieniu, że rodzic jest krzywdzony przez dziecko, z którym zawarł umowę dożywocia.

Wybór jednego z wyżej wymienionych sposobów przepisania nieruchomości na dziecko powinien być oparty o dokładną analizę okoliczności, a także interesów i korzyści każdej ze stron. Przed podjęciem decyzji, zalecana jest również konsultacja z adwokatem.

Dodaj komentarz