Mieszkanie otrzymane w spadku nie zawsze jest nam potrzebne. Szczególnie jeśli mamy już własną nieruchomość, albo potrzebujemy gotówki – wtedy zależy nam na szybkim spieniężeniu tego składnika nabytego majątku. Czasami jednak warto się z takim korkiem wstrzymać, aby uniknąć obowiązku zapłaty (niemałego) podatku.
Ulgi dla osób dziedziczących mieszkanie
Spadkobierca w niektórych wypadkach może być zobowiązany do zapłaty podatku od otrzymanego spadku, a wszystko zależy od tego, czy był spokrewniony lub spowinowacony ze spadkodawcą. Ustawodawca przewidział bowiem szereg ulg dla osób dziedziczących po małżonku, rodzicach, rodzeństwie, czyli po najbliższych członkach rodziny. W takim wypadku otrzymanie spadku należy zgłosić we właściwym urzędzie skarbowym w ciągu pół roku od dnia uprawomocnienia się postanowienia o przyznaniu spadku, wtedy spadkobierca ma prawo skorzystać z ulgi. Przekroczenie tego terminu pozbawia go tej możliwości, a wysokość daniny może wynieść od 3 do 20% wartości odziedziczonej nieruchomości.
Jeśli osoba, która mieszkanie odziedziczyła, zdecyduje się na jego sprzedaż przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, będzie ponadto zobowiązana do zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości. Jednak uzyskane z takiej sprzedaży środki mogą być zwolnione z opodatkowania, o ile zostaną przeznaczone na cel mieszkaniowy. Pieniądze ze sprzedaży trzeba wydać na ten cel w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży.
Wydatek na cele mieszkaniowe
Wydatkiem na cele mieszkaniowe jest między innymi:
- nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału,
- budowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
- rozbudowa, nadbudowa, przebudowa lub adaptacja na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego,
- nabycie gruntu budowlanego lub udziału w takim gruncie,
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
- nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność,
- spłata kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe przed dniem sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.
Realizacja własnego celu mieszkaniowego może być również dokonana poza granicami Polski. Jeśli spadkobierca przeznaczy pieniądze ze sprzedaży na jeden z wymienionych celów mieszkaniowych na ternie Unii Europejskiej, Szwajcarii lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, również będzie zwolniony z obowiązku zapłaty daniny.
Dla urzędu skarbowego ważne jest, aby pieniądze zostały spożytkowane na realizację własnych celów mieszkaniowych. Nie mogą więc zostać przeznaczone do celów komercyjnych, np. na zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem, na zakup lokalu do wynajęcia, remont biura itp.
Najnowsze komentarze