Projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów, zdaniem K. Smolińskiego zostanie wprowadzony w życie na początku lipca 2017 roku.
Jednak bardziej prawdopodobne jest, że w sytuacji pojawiających się trudności, termin zostanie przesunięty na październik 2017 roku.
Co zamiast wieczystego użytkowania?
Projekt przyjmuje założenie, że osoby, które stanowią wieczystych użytkowników gruntów, zostaną ich właścicielami. Opłata za ziemię przyjmie postać tzw. „opłaty przekształceniowej”, które będzie rozłożona na 20 rocznych rat. Po upływie tego czasu wieczyści użytkownicy gruntów staną się ich właścicielami i nie będą już zobowiązani do wnoszenia opłat. Ustaw dopuszcza możliwość uregulowania tzw. „opłaty przekształceniowej” w postaci jednej raty. W takiej sytuacji będzie możliwe uzyskanie 50% ulgi. Ulga ta dotyczy jednak ziemi Skarbu Państwa. (Skorzystają na niej gminy).
Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – Sz. Huptyś podkreśla, że na skutek wprowadzanych zmian w ustawie korzyści odniesie ok. 1,5 miliona właścicieli. Należy przy tym podkreślić, że możliwość skorzystania z 50 procentowej ulgi nie dotyczy gruntów należących do przedsiębiorstw. Istnieje za to możliwość wprowadzenia bonifikaty na bardzo małe grunty jako pomoc de minimis, która nie podlega notyfikacji. Zdaniem wiceministra K. Smolińskiego taki zabieg będzie trudny i obarczony zgromadzeniem dużej ilości dokumentów (www.bankier.pl.).
Tagi: zmiany w prawie
Najnowsze komentarze