Na początku lipca br. (05.07.2017r.) rząd przyjął projekt ustawy Ministra Infrastruktury i Budownictwa o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN). Jak wynika z ustaleń, ustawa ma obowiązywać już miesiąc po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Zaś poszczególne przepisy związane z utworzeniem samego KZN i wydaniu odpowiednich rozporządzeń o jego statucie mają obowiązywać już na drugi dzień od ich ogłoszenia (06.07.2017r.). Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zajmie się nadzorem i funkcjonowaniem KZN.
Krajowy Zasób Nieruchomości zajmie się gromadzeniem i zarządzaniem nieruchomościami mieszkaniowymi – będzie funkcjonował na zasadzie państwowego „banku ziemi”. Jego zadaniem będzie zwiększenie podaży na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Oprócz obrotu ziemią, KZN będzie nadzorował także warunki cenowe w nowo powstałym budownictwie w zakresie: najmu lokali, wysokości czynszów w taki sposób, aby spełnione były założenia programu „Mieszkanie Plus”. Ustawodawca zaznacza, że przedsiębiorstwa, które wybudują inwestycje i będą pobierały zbyt wysoki czynsz, będą ponosić kary administracyjne nakładane przez Krajowy Zasób Nieruchomości. Jak zakłada ustawa dochody pochodzące z działalności podmiotu, poza bieżącym finansowaniem działalności, będą przekazywane na zakup kolejnych terenów i uzbrajanie ich w niezbędne media. Jednym z kolejnych zadań KZN jest również wspieranie samorządów lokalnych w inwestowaniu w budownictwo socjalne, a także społeczne budownictwo czynszowe.
Krajowy Zasób Nieruchomości, zgodnie z projektem ustawy będzie mógł korzystać z dotacji pochodzących z budżetu państwa. W założeniu powinien jednak finansować swoją działalność z gospodarowania nieruchomościami. Zapisy ustawy świadczą o tym, że KZN ma prowadzić samodzielną gospodarkę finansową w oparciu o roczny plan finansowania. KZN będzie mógł korzystać z usług: kredytowych i pożyczkowych.
Najnowsze komentarze