REIT-y to instytucje wspólnego inwestowania, które lokują swoje aktywa w nieruchomości zarządzającej nimi (jest ona dodatkowo uprzywilejowana pod względem podatkowym). REIT to skrót od angielskiego Real Estate Investment Trust. Do tej pory na terenie Polski nie ma żadnego przedstawiciela tej grupy.
Największy rynek REIT-ów stanowi rynek amerykański. Jego udział w rynku światowym liczony jest na podstawie spółek wchodzących w skład indeksu GPR 250 REIT GLOBAL. Stanowi on około 60 %. Rynek europejski zajmuje ok. 15%, Australii i Oceanii ok. 13%, Azji ok. 12% i Afryki ok. 0,5%.
W przyszłym roku (2018), zgodnie z planami rządu, REITY mają ruszyć również w Polsce. Ich zadaniem będzie pobudzenie programu „Mieszkanie Plus”, jak również całego rynku budowlanego. Celem REIT-ów będzie w szczególności kupno, sprzedaż i zarządzanie nieruchomościami na wynajem. Jak wynika z założeń REITY będą czerpały dochody z tytułu wynajmu nieruchomości. Większość zysków zostanie przekazana akcjonariuszom w postaci dywidend. Wprowadzenie REIT-ów do polskiego systemu prawnego wynika z zapisów rządowego Programu Budowy Kapitału (części Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju) i dotyczy zapewnienia „powszechnego dostępu do inwestycji na rynku nieruchomości”.
Zdaniem Tomasza Ożdzińskiego (dyrektora w Grupie Rynku Nieruchomości EY) wprowadzenie REIT-ów pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarki Polski, szczególnie w aspekcie zwiększenia zaangażowania krajowego kapitału w rynek nieruchomości, a także na powstanie nowych miejsc pracy, w tym wzrostu dochodu w wielu powiązanych gałęziach gospodarki.
Najnowsze komentarze