Kredyty hipoteczne – zmiany w prawie

Dodane dnia 21 lip 2017 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

kredyt hipoteczny

Scott/bigstockphoto.com

Zmiany w udzielaniu kredytów hipotecznych z pewnością zainteresują i ucieszą tych, którzy marzą o własnym mieszkaniu lub domu. Od 22 lipca wchodzą zmiany, które umożliwią m.in. wcześniejszą spłatę kredytu, bez dodatkowych opłat, a nawet prawo do rezygnacji z podpisanej umowy.

 

Kredyty hipoteczne – co się zmieni?

Zmiany w ustawie o kredytach hipotecznych związane są m.in. z: łatwiejszą możliwością porównywania kredytów (w tym wariantów kredytowych), ponieważ zwiększy się przejrzystość podawania informacji. Przekaz reklamowy będzie odzwierciedlał faktyczną wartość zobowiązania (opartą na przykładach). Oznacza to, że w każdej reklamie widoczna będzie także rzeczywista roczna stopa oprocentowania, wyliczana dla odpowiedniego przykładu.

Ponadto pojawi się również możliwość bardziej przejrzystego porównywania wariantów kredytowych. W przypadku propozycji cross sellingu potencjalny kredytobiorca otrzyma dwa formularze. Jeden z nich będzie dotyczył wyłącznie hipoteki, drugi zaś będzie stanowił opcję z dodatkowymi produktami. Taka sytuacja pozwoli na analizę, czy pakiet daje faktyczne korzyści dla kredytobiorcy, czy też nie.

Ważną kwestią dla starających się o kredyt hipoteczny będzie „gwarancja ceny” zaproponowanej w formularzu. Parametry zaproponowane w tym dokumencie będą obowiązywały, jeśli w ciągu 14 dni zostanie złożony wniosek kredytowy. W sytuacji gdy bank wprowadzi w tym czasie bardziej korzystną ofertę, będzie możliwa rezygnacja z poprzedniej oferty na korzyść nowej, bardziej atrakcyjnej dla kredytobiorcy. W sytuacji, gdy ceny się zwiększą, zainteresowanych będzie nadal obowiązywać proponowana stawka z formularza. Warto nadmienić, że taka podobna blokada będzie również obowiązywać na dalszym etapie realizacji kredytu, już po otrzymaniu decyzji kredytowej. Dzięki ustawie kredytobiorca zyskuje 14 dni na podjęcie decyzji, a bank nie może dokonać żadnej zmiany warunków.

Dotychczas banki indywidualnie określały warunki wcześniejszej spłaty zobowiązania i większość z nich pobiera opłaty przez pierwszych kilka lat od momentu podpisania umowy. Od 22 lipca br. kwestia ta będzie regulowana przez ustawę i w przypadku kredytów ze zmienną stopą procentową po trzech latach spłaty banki nie będą mogły już pobierać opłat. Warto jednak pamiętać, że rekompensatę za wcześniejszą spłatę można zastrzec wyłącznie w pierwszych trzech latach związania umową.

Tagi: ,

Dodaj komentarz