Przed pojawieniem się w domu nowego członka rodziny, jakim będzie kot, trzeba przygotować mieszkanie i dostosować je do jego potrzeb. Należy pamiętać, że pierwsze chwile kota w nowym miejscu będą dla niego bardzo stresujące. Trzeba więc zapewnić mu spokój w dniu przybycia i pozwolić mu bezstresowo zwiedzić całe mieszkanie. Jeśli znajdzie sobie na początek kryjówkę, nie wyciągajmy go z niej na siłę, niech zapozna się z panującymi w domu zwyczajami i odgłosami.
Kot – przygotowanie mieszkania
Należy pamiętać, że koty to zwierzęta sprytne, zwinne i bardzo wszędobylskie. Chwila nieuwagi może dać szansę kotu na wydostanie się na zewnątrz. Zanim wprowadzimy kota do domu warto więc odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie i przygotować dla niego niezbędne akcesoria.
Jeżeli mieszkanie znajduje się w domku lub na niskim piętrze lub parterze, trzeba przemyśleć, czy kot będzie kotem wychodzącym. W mieście najlepiej nie decydować się na takie rozwiązanie, gdyż ruchliwe ulice, inne zwierzęta czy mieszkańcy i inne rzeczy w otoczeniu mogą stanowić dla kota zagrożenie. Jeżeli jednak chcesz, aby kot zaznał odrobiny wolności i świeżego powietrza, zdecyduj się na zbudowanie woliery dla kota albo wyprowadzaj go na dwór na smyczy.
Trzeba pamiętać, że największym zagrożeniem dla kota jest balkon i uchylne okna. Nie wolno pozwolić kotu chodzić po parapetach czy barierkach balkonowych. Najlepszym rozwiązaniem jest osiatkowanie balkonu i zabezpieczenie okien siatką ze stali nierdzewnej lub rybacką, a tych, które są uchylne dodatkowo specjalnymi kratkami lub wachlarzami, które nie pozwolą kotu wskoczyć pomiędzy framugę okienną a skrzydło. Taki wyczyn może być dla kota szczególnie niebezpieczny, gdyż koty często próbując wyjść przez uchylone okno klinują się głową lub brzuchem i kończy się to z reguły bardzo źle.
Przygotowując dom na kota zwróć uwagę na okablowanie w mieszkaniu. Kable najlepiej schować w listwy. Przepatrz także dokładnie mieszkanie pod kątem różnych otworów i dziur. Kot wejdzie tam, gdzie uda mu się wsadzić głowę, zatem poszukaj takich miejsc i zabezpiecz je dokładnie, niezależnie od wysokości, na jakich się znajdują, szczególnie ważne jest zabezpieczenie kratek wentylacyjnych.
Pamiętaj także, że kot jak nikt inny będzie starał nauczać cię porządku. W praktyce oznacza to, że wszystkie niewielkie przedmioty mogą być dla niego zabawką i chętnie uczyni z nich swoją zdobycz. Pilnuj, więc, aby kolczyki, pierścionki i inne drobne bibeloty znalazły swoje miejsce w szkatułkach, czy szufladach.
Na koniec koniecznie przejrzyj kwiaty, jakie znajdują się w twoim domu. Poszukaj listy roślin szkodliwych dla kota i jeśli masz takie, zlikwiduj je lub oddaj znajomym. Niebezpieczne dla kota są nie tylko kaktusy, którymi może się pokłuć, ale też niektóre pozornie niegroźne rośliny. Niebezpieczna jest np. bardzo popularna dracena, poinsecja oraz gwiazda betlejemska.
Przed przybyciem nowego lokatora koniecznie skompletuj wyprawkę. Składać się na nią powinna kocia kuweta, miski dla kota do jedzenia i picia, drapak, żwirek, karma i zabawki. Kuwety są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, pomyśl wcześniej gdzie ma stać i kup taką, która będzie pasować. Kuweta może być dzisiaj ozdobą wnętrza, gdyż w sklepach można znaleźć wiele modeli, które są bardzo ładne i nowoczesne, mogą imitować technoratan lub wyglądać jak kamień. Jeśli chcesz, by była ozdobą w Twoim wnętrzu poszukaj najciekawszych modeli.
Drapak dla kota możesz kupić w sklepie lub zrobić go samodzielnie. W sklepach dostępne są rozmaite budowle drapakowe, piętrowe, poziome, pionowe, z dodatkowymi miejscami do leżenia i budkami do chowania się. Samodzielnie możesz wykonać drapak np. z kawałka pnia, owiniętej sznurkiem tury lub z deski, obitej wykładziną podłogową.
Najnowsze komentarze