Wśród naszych rodaków kupujących mieszkania przeważa ilość tych, którzy kupują mieszkanie w stanie deweloperskim. Kieruje tym zapewne chęć oszczędzenia pieniędzy, ponieważ na pierwszy rzut oka takie mieszkanie wydaje się tańszym rozwiązaniem. Czy jest tak w rzeczywistości?
Mieszkanie w stanie deweloperskim
Jeśli nabywamy takie mieszkanie, to jego cena jest niższa niż cena mieszkania “pod klucz” – to oczywiste. Jednak mieszkanie jest w stanie surowym – po wejściu do niego zastaniemy betonową wylewkę na podłodze i ściany pokryte tylko tynkiem. To jeszcze nie przeraża, jeśli ktoś jest majsterkowiczem i decyduje się na to, aby samemu wykończyć mieszkanie. Często wydaje się, że w ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić na materiałach i robociźnie. Nic bardziej mylnego:
- materiały musimy kupić sami – często nie mamy na to specjalnych zniżek
- trzeba doliczyć koszty transportu materiałów
- jeśli zdecydujemy się jednak na pomoc fachowców, robocizna wcale nie będzie niska
- jeśli zdecydujemy się wszystko wykończyć sami, możemy popełnić błędy, które będą kosztowały dużo pieniędzy, czasu i nerwów
- na pewno przedłuży się czas oczekiwania na możliwość wprowadzenia się
- samodzielne wykańczanie mieszkania będzie czasochłonne i zużyje mnóstwo naszej energii
Warto mieć to na uwadze przed zakupem mieszkania w stanie deweloperskim. Być może to wcale nie jest bardziej korzystna opcja.
Mieszkanie “pod klucz”
Mieszkania tego typu stają się coraz bardziej popularne w Polsce. W krajach zachodnich są najbardziej popularną opcją. W tym przypadku odbieramy mieszkanie z kompletnym wykończeniem ścian i podłóg, w którym są zamontowane gniazdka, a nawet mamy często urządzoną część sanitarno-kuchenną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu po odbiorze kluczy się wprowadzić. Pozostaje nam tylko wniesienie mebli. Lokale “pod klucz” to najczęściej mieszkania w wysokim standardzie.
Czasami możemy spotkać się z tym, że dane mieszkanie możemy kupić zarówno w stanie deweloperskim, jak i “pod klucz” – zależnie od tego, czego sobie życzymy. Wszystkie szczegóły wykończenia mieszkania ustala się wtedy z deweloperem. Co prawda, za mieszkanie przygotowane przez dewelopera zapłacimy więcej; należy jednak pamiętać, że firmy deweloperskie często kupują materiały w cenach hurtowych. Zazwyczaj opłacenie podwykonawców również jest dla nas korzystniejsze, ponieważ są stałymi pracownikami firmy. Jeśli więc spojrzymy na sprawę z tej strony, wykończenie mieszkania przez inwestora może być dla nas opłacalne. Z pewnością zaoszczędzimy wiele swojego czasu i swojej energii. Nie musimy również nadzorować prac podwykonawców – możemy od razu wprowadzić się, gdy tylko wszystko będzie gotowe. W tym wypadku odchodzi też stres związany z transportem materiałów.
Jeśli zadbamy o dobrze skonstruowaną umowę, będziemy mogli odebrać w pełni wykończone mieszkanie i nie będzie trzeba martwić się tym, że jakość wykonania okaże się zbyt niska czy niesatysfakcjonująca. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto jednak obliczyć koszty obydwu opcji i wybrać korzystniejszą.
Najnowsze komentarze