Rozpoczyna się wyścig po przyszłoroczne dopłaty z programu Mieszkania dla Młodych. W tym roku pula środków już została wyczerpana, jednak można zacząć przygotowywać się do startu po nowe pieniądze, które będą dostępne w 2018 roku. W kolejnym roku zaplanowano pomóc nawet 15 tysiącom rodzin, gdyż na cele MdM przeznaczono 380 mln złotych.
Zdaniem specjalistów zostało niewiele czasu na przygotowania. Trzeba już szukać odpowiedniej nieruchomości, która spełniać będzie odpowiednie wymagania. W styczniu 2018 roku wnioskodawca powinien mieć już przygotowany komplet dokumentów.
Zgodnie z założeniem programu można kupić mieszkanie o powierzchni maksymalnej 75 m kw bądź dom do 100 metrów. Wskaźniki te są wyższe w przypadku, gdy nabywcą jest rodzina wielodzietna. Wnioskodawca musi także pamiętać o limitach cen, które obowiązują i wyznaczają maksymalną cenę za metr kwadratowy takiego lokalu. Limity są odrębnie ustalone dla każdego województwa. Trzeba także pamiętać o tym, że każde województwo podzielone jest na trzy podregiony, w których obowiązywać mogą inne stawki.
Należy pamiętać o tym, wzorem lat ubiegłych, że pieniądze przeznaczone na MdM rozchodzą się w ekspresowym tempie. Z uwagi na fakt, że program ten ma zostać wygaszony, zainteresowanie w 2018 roku będzie bardzo duże. W 2017 roku w styczniu w ciągu 10 dni rozeszło się ponad 300 mln złotych. Podobnie było w sierpniu, gdy odblokowano dodatkową kwotę prawie 70 mln złotych i środki zostały rozlokowane w zaledwie 6 godzin.
Polacy nauczeni już doświadczeniem, doskonale przygotowują się do każdego startu dopłat, czekają z przygotowanymi dokumentami, gdyż wiedzą, że środków może zabraknąć. Wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku będzie dokładnie tak samo.
Wnioskodawcy muszą pamiętać, że podobnie jak w poprzednich latach niektóre banki będą przyjmowały wnioski kredytowe już pod koniec grudnia 2017 roku. W tej sytuacji w 2018 roku wnioskodawca będzie musiał dostarczyć jedynie wniosek o dopłatę.
Program MdM to duże wsparcie dla młodych rodzin. W ramach programu wnioskodawca może otrzymać dopłatę jednorazową do wkładu własnego. Dotychczas średnia dopłata z programu wynosiła prawie 26 tysięcy złotych. Jej wysokość zależy od lokalizacji, powierzchni lokalu, a także od liczby dzieci w rodzinie. Osoby bezdzietne otrzymać mogą 10% wartości nieruchomości, osoby z jednym dzieckiem 15%, dla osób wychowujących dwójkę dzieci jest to 20%, a dla rodzin, które wychowują minimum trójkę potomstwa dopłata ta może sięgnąć nawet 30%. Wiele rodzin dzięki temu ma szansę otrzymać kredyt nie posiadając nawet złotówki wkładu własnego i poprawić sobie warunki mieszkaniowe.
Tagi: dopłaty, Mieszkanie dla Młodych
Najnowsze komentarze