Coraz więcej inwestycji w lokale do wynajmu krótkoterminowego

Dodane dnia 3 gru 2017 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

Na rynku nieruchomości przybywa inwestycji kupowanych pod najem krótkoterminowy. Taka forma może bowiem przynieść dużo wyższy zysk niż najem na długi termin.
Na korzyść tego rozwiązania przemawia również rosnąca popularność najmu mieszkań wśród turystów, którzy coraz częściej wybierają je zamiast hotelowych pokoi. Jest to szczególnie opłacalne w miejscowościach turystycznych, w których dużo jest odwiedzających je gości. Najem krótkoterminowy wymaga jednak od właściciela większej ilości pracy oraz zaangażowania, aby dobrze prosperował. Jeśli wynajmujący nie ma na to czasu, może zainwestować w aparthotelu, które również zyskują na popularności. W ramach umowy z zarządcą nieruchomości inwestor kupuje mieszkanie, które zarządca, w zamian za część zysków, będzie za niego wynajmował, poszuka najemców, przygotuje ofertę itp.

Turyści coraz częściej decydują się na wynajem mieszkania zamiast hotelu, przede wszystkim z uwagi na korzystniejszą cenę. W kwocie, którą zapłaciliby za noc w małym, hotelowym pokoju, mogą mieć do dyspozycji całe mieszkanie, w którym swobodnie będzie się czuła kilkuosobowa rodzina lub grupa znajomych. Na zwiększenie zainteresowania najmem wpływ ma także rozwój serwisów internetowych takich jak Airbnb czy booking.com, które zawierają liczne oferty wynajmu, a dodatkowo gwarantują bezpieczeństwa transakcji, nad którymi czuwa portal.

Ponadto coraz więcej osób decyduje się samodzielnie organizować własne wycieczki, nie korzystając z ofert biur podróży, a tym samym zawartych w nich hotelach. Z roku na rok zwiększa się ilość Polaków, którzy decydują się na spędzenie urlopu w kraju. Przemawiają za tym niższe niż zagranicą ceny, ale i większe bezpieczeństwo. Z tych samych powodów do Polski przyjeżdża coraz więcej osób z innych krajów, które dodatkowo zaczynają doceniać jej różnorodność i urodę. Podróżowanie staje się coraz tańsze i bardziej przystępne niż jeszcze kilka lat temu. Nie wymaga również specjalnego planowania czy odkładania pieniędzy. Popularne stają się więc weekendowe wypady do nowych miast.

Coraz więcej inwestorów, którzy śledzą trendy na rynku nieruchomości, idzie w tym właśnie kierunku, toteż konkurencja jest duża. Jednak trzeba pamiętać, że biorąc pod uwagę wskazane wyżej powody, zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem będzie coraz większe. Najem krótkoterminowy to z reguły kilka dni, rzadziej kilka tygodni. Wynajmujący musi więc po każdym wyjeździe najemców przygotować mieszkanie na przyjazd kolejnych – posprzątać, ewentualnie naprawić co trzeba, zmienić pościel. Z każdymi musi również zawierać oddzielną umowę, co powoduje piętrzenie się formalności.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że cena najmu krótkoterminowego w skali miesiąca może być kilka razy wyższa niż w przypadku najmu długoterminowego, wszystkie te niedogodności przestają mieć znaczenie.

Tagi:

Dodaj komentarz