Niska wysokość emerytury sprawia, że poszukiwane są inne źródła, które pozwolą seniorom uzyskać dodatkowy comiesięczny dochód. Jedna z opcją jest dożywotnia renta w zamian za odstąpienie prawa do mieszkania po śmierci. Dane Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych wskazują, że wysokość takiego świadczenia sięga zazwyczaj tysiąca złotych miesięcznie, ale przy wartościowych nieruchomościach może to być od 2500 do nawet 6000 zł. Taka opcja wydaje się bardzo kusząca, dlatego seniorzy coraz częściej decydują się z niej skorzystać. Na czym dokładnie polega renta dożywotnia?
Senior, który jest właścicielem mieszkania lub domu może zgłosić się do przedsiębiorstwa finansowego o rentę dożywotnią, oddając mu prawa do nieruchomości po jego śmierci. Lokale mieszkalne w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie, których wartość jest wysoka gwarantują wysoką comiesięczną wypłatę środków. Mniejsze renty przyznawane są za mało atrakcyjne i zniszczone nieruchomości. Opłacalność tej formy zależy od sytuacji finansowej rodziny, która może być bardzo różna. Wiele seniorów często jednak nie mam innej możliwości.
W umowie o rentę dożywotnią na rzecz danego Funduszu Hipotecznego zostaje przekazane spółdzielcze prawo własnościowego do lokalu bądź prawa własności do nieruchomości, ale z uwzględnieniem dożywotniego prawo do pozostania i korzystania z mieszkania w jego niezmienionej firmie przez wnioskodawcę. Wartość dożywotniej renty ustalana jest na podstawie wartości mieszkania, płci oraz wieku seniora. Po ocenie stanu prawnego nieruchomości podpisywana jest umowa, która powoduje, iż senior przestaje być właścicielem mieszkania. Świadczenie będzie wpłacane do dnia śmierci, więc umową może być zawarta nawet na kilkadziesiąt lat. W czasie jej obowiązywania wszelkie podwyżki czynszu, koszty ubezpieczenia czy opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów, a także podatek od nieruchomości pokrywa fundusz. Zawarta umowa powoduje również, że spadkobiercy seniora nie będą mogli ubiegać się o spadek.
Na moc Uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 listopada 2014 roku, wprowadzono zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych, które decydują się na zbycia mieszkania na podstawie dożywotniej umowy z funduszem. Wynika to braku możliwości określenie przychodu, gdyż w umowie o rentę dożywotnią nie ma informacji o cenie nieruchomości, a tylko cena umożliwia przygotowanie wyliczeń podatkowych. Co ważne, pomimo dożywotniej renty, senior ma możliwość wynajmowania mieszkania bądź pokoju, i to on otrzymuje dochód z tego tytułu. Niemniej, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie wszystko przenalizować, bo brak konkretnych regulacji prawnych na temat renty dożywotniej sprawia, że mogą pojawiać się oszuści. Fundusze nie są kontrolowane przez KNF oraz nie muszą posiadać środków rezerwowych w razie kłopotów finansowych. A wówczas otrzymywanie świadczeń pieniężnych może być bardzo nieregularne lub nawet wstrzymane. Dokładne sprawdzenie historii firmy oraz opinii w branży pozwoli uniknąć przykrych sytuacji.
Najnowsze komentarze