Mieszkania sprzedawane na licytacjach komorniczych mogą być okazją do nabycia nieruchomości w bardzo atrakcyjnej cenie, znacznie poniżej wartości rynkowej. Do licytacji takiej dochodzi, gdy egzekucja prowadzona z innych składników majątku dłużnika okazuje się bezskuteczna.
Jak przebiega procedura licytowania mieszkania przez komornika?
Procedura rozpoczyna się od wniosku wierzyciela o zajęcie i przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości dłużnika. Wniosek taki może się znaleźć już we wniosku egzekucyjnym, który rozpoczyna postępowanie, albo zostać złożony na każdym jego etapie. Rozwiązanie to stosuje się, gdy nie udało się znaleźć innego majątku, albo gdy zadłużenie jest znaczącej wysokości, czyli najczęściej od kilkunastu tysięcy złotych.
Komornik po otrzymaniu wniosku wzywa wierzyciela o uiszczenie opłaty w kwocie 60zł, która pokrywa koszt wpisania w księdze wieczystej nieruchomości wzmianki o toczącej się egzekucji. Następnie wierzyciel musi zawnioskować oraz opłacić przygotowanie operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę majątkowego, na podstawie którego zostanie ustalona wartość nieruchomości. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie przez komornika I terminu licytacji nieruchomości. W licytacji może wziąć udział każdy, kto opłaci wadium, w wysokości 10 % ceny oszacowania. W przypadku wygrania licytacji wadium zaliczane jest na poczet ceny nabycia. Pozostałym uczestnikom licytacji wadium jest zwracane.
Podczas I licytacji cena wywołania wynosi ¾ ceny oszacowania. Jeśli więc nie będzie innych kupujących, albo będzie ich niewielu, jest duża szansa, że mieszkanie uda się nabyć w cenie niższej od rynkowej. Jeśli z braku kupujących mieszkania nie uda się sprzedać, komornik informuje o tym wierzyciela, a ten musi złożyć wniosek o przeprowadzenie drugiej licytacji. Tutaj okazja do zakupu w atrakcyjnej cenie jest jeszcze większa, ponieważ mieszkanie wystawiane jest za 2/3 ceny oszacowania.
Co po wylicytowaniu mieszkania?
Po wylicytowaniu mieszkania akta sprawy trafiają do sądu. Ten dokonuje przybicia, co jest potwierdzeniem wygrania licytacji. Po jego uprawomocnieniu się nabywca ma 14 dni na uregulowanie pozostałej części ceny (czyli obniżonej o wpłacone wadium). Termin ten liczy się od wezwania sądu. Po dokonaniu zapłaty sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności, co jest równoznaczne z przeniesieniem prawa własności na nabywcę.
Informacji o mieszkaniach na sprzedaż należy szukać w budynkach sądów, właściwych ze względu na położenie nieruchomości, budynkach urzędów gmin, w kancelariach komorniczych, na ich stronach internetowych oraz na stronie www.licytacje.komornik.pl, prowadzonej przez Krajową Radę Komorniczą. Ponadto komornik ma obowiązek umieszczenia obwieszczenia o licytacji w poczytnym lokalnym dzienniku.
Może się zdarzyć, że w sprzedanym mieszkaniu nadal będą lokatorzy, czyli dłużnicy. Nie rzadko się zdarza, że z uwagi na okoliczności, nie chcą opuścić takiego mieszkania dobrowolnie. Wówczas nowy właściciel musi rozpocząć procedurę eksmisyjną, która jest oddzielnym postępowaniem sądowym. W takim wypadku musi uzbroić się w cierpliwości, ponieważ proces ten bywa czasochłonny i kosztowny.
Tagi: licytacje komornicze mieszkań
Najnowsze komentarze