Inwestowanie w nieruchomości staje się coraz popularniejszą formą lokowania kapitału. Jest to bowiem rozwiązanie bezpieczniejsze i zapewniające wyższą stopę zwrotu, niż np. lokaty bankowe. Inwestować można nie tylko w nieruchomości na wynajem. Popularnością cieszą się również powierzchnie komercyjne.
W dobie niskich stóp procentowych, kiedy koszty kredytów hipotecznych są niższe, a zysk z lokat bankowych niewielki, coraz więcej osób decyduje się inwestować w nieruchomości. Jest to bowiem rynek o wiele bardziej stabilny, niż rynek akcji i papierów wartościowych, a przy umiejętnym zarządzaniu może zagwarantować stopę zwrotu na poziomie 4-9 % w skali roku.
Inwestowaniu takiemu sprzyja również rosnące zapotrzebowanie na lokale na wynajem. I mowa tu nie tylko o segmencie mieszkaniowym, ale i o nieruchomościach komercyjnych – małopowierzchniowych biurach czy sklepach, a także o wielkich halach magazynowych czy gruntach. Najemców można znaleźć nie tylko wśród rodzimych przedsiębiorców. Polska staje się bowiem coraz atrakcyjniejszym kierunkiem dla zagranicznych inwestorów. Są oni na tyle dużą grupą, że mają istotny wpływ na rynek nieruchomości. Szczególnie w dużych miastach i ich okolicach, oraz w pobliżu największych arterii komunikacyjnych, jest to bowiem idealna lokalizacja na magazyny.
Inwestycja taka wymaga z reguły wyższego nakładu kapitału, niż w przypadku mieszkania na wynajem. Jednak wysokość otrzymywanego czynszu jest również proporcjonalnie wyższa. W porównaniu do najmu prywatnego, ten zawierany z podmiotami komercyjnymi cechuje się większą przewidywalnością i stabilnością. Dla najemcy jest to więc pewność stałego przychodu i umowa zawarta czasem nawet na kilka lub kilkanaście lat. Należy pamiętać, że nie jest to zamrożony kapitał. Nieruchomość można bowiem w każdym momencie sprzedać.
O zapotrzebowaniu na nieruchomości komercyjne świadczy ciągle rosnąca ilość inwestycji, powstających w największych ośrodkach miejskich. Jednak przed zakupem lokalu pod wynajem, należy dobrze zbadać lokalny rynek i zweryfikować, jakie branże na nim funkcjonują, a tym samym, jakie powierzchnie i lokalizacje będą najbardziej atrakcyjne.
Jeśli zdecydujemy się na zakup niewielkiego lokalu, zaletą takiego rozwiązania może być niższy koszt zakupu niż w przypadku mieszkania na wynajem. Wiele rodzajów działalności nie wymaga bowiem lokalizacji biura w centrum, ani w najdroższych dzielnicach. Lokal w mniej popularnej części miasta może więc również znaleźć najemcę, a wynajmujący tym samym inwestuje mniej na samym początku. Lokale takie są bowiem sporo tańsze od tych położnych w centrach i w prestiżowych dzielnicach.
Inną możliwością obniżenia kosztów początkowych jest zakup gruntu i zbudowanie na nim hali czy magazynu. Rozwiązanie to może być tańsze niż zakup gotowego obiektu. Należy jednak pamiętać, jakie czynniki będą wpływały na zainteresowanie ofertą najmu takiego budynku – dobra komunikacja, bliskość głównych dróg, autostrad, przy jednocześnie niewielkiej odległości od miasta.
Tagi: inwestowanie w nieruchomości
Najnowsze komentarze