Coraz więcej nieruchomości w Polsce nabywają obcokrajowcy, z Ukraińcami na czele. Jednak nie brakuje inwestorów również z innych krajów, którzy widzą w polskim rynku potencjał.
W 2016 roku na 79 tysięcy sprzedanych przez deweloperów lokali, 4,8 tysiąca kupili inwestorzy z zagranicy. Największą grupę stanowili Ukraińcy, którzy szukają głównie mieszkań dwu i trzypokojowych. Przyjeżdżają do Polski za pracą i część z nich uznaje, że zakup mieszkania będzie korzystniejszy od wynajmu. Spora grupa jednak w Polsce zostaje, kupują więc mieszkania dla swoich rodzin, które z czasem chcą zamienić na większe. Jednakże z uwagi na wojnę w tym kraju i niestabilną sytuację gospodarczą, nieruchomościami w Polsce zainteresowaniu są również zamożni mieszkańcy Ukrainy, którzy w Polsce widzą potencjał inwestycyjny, a zakupów dokonują za gotówkę. Najwięcej nieruchomości Ukraińcy kupują w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Mieszkania w tych lokalizacjach kupowane są również przez rodziców dla swoich przyjeżdżających do Polski na studia dzieci. Według prognoz to właśnie obywatele tego kraju będą stanowić główną siłę napędową rynku wśród zagranicznych inwestorów. Szacuje się, że wkrótce w dużych miastach Ukraińcy będę kupowali nawet co piąte mieszkanie.
Nie tylko Ukraińcy
Drugą grupą nabywców zagranicznych są Niemcy, później Brytyjczycy. Jednak zakupów dokonują również obywatel innych krajów – Skandynawii, Austrii, Szwajcarii, czy Francji, dla których mieszkania w Polsce są o wiele tańsze, nie odbiegając przy tym standardem od tych w krajach zachodnich. Nieruchomości kupują jako inwestycje, ale również jako miejsce wypadowe na urlop.
Dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zlokalizowane nad Bałtykiem, w tym szczególnie z segmentu Premium. Szacuje się, że nad Bałtykiem nawet 40% zakupów dokonują obcokrajowcy. Tutaj dominują Niemcy, Brytyjczycy i Skandynawowie, którzy coraz chętniej spędzają swój urlop właśnie w Polsce. Dla obywateli tych krajów jest to zakup szczególnie atrakcyjny, z uwagi na stosunkowo niskie ceny zakupu w porównaniu do ich zarobków oraz niskie koszty pobytu. Ponadto Polska jest kierunkiem bezpiecznym i rekomendowanym przez większość ministerstw spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej, dlatego z roku na rok przyjeżdża tu coraz więcej turystów.
W rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Piotr Puchała, prezes zarządu firmy Prestige wskazuje „Obcokrajowcy celują w zakup stosunkowo drogich mieszkań, gdzie kwoty za metr kwadratowy zaczynają się od 10 tys. zł w przypadku powierzchni wykończonej do wynajmu, ale też są to ceny nawet do 30 tys. zł za specjalnie wykończone apartamenty. Gros z nich trafia później na rynek poprzez lokalnych pośredników lub firmy zawodowo zajmujące się zarządzaniem tymi nieruchomościami, a dochody z tego trafiają na konto inwestorów”.
Najwięcej nieruchomości obcokrajowcy nabyli w województwach:
- mazowieckim – niemal 294 tysiące m2,
- małopolskim – 99,2 tysiące m2,
- dolnośląskim – 57,2 tysiące m2.
W Polsce rynek wynajmu się rozwija, jednak jest sporo mniejszy niż, np. w Szwajcarii, gdzie tylko 37% mieszkańców nieruchomości to ich właściciele, w Niemczech jest to 50%. Wynika to z zamożności obywateli tych krajów, którzy kupują apartamenty pod wynajem. W Polsce jednak segment ten również się rozwija, a nieruchomości takie stanowią coraz większą część dokonywanych transakcji.
Najnowsze komentarze