Kupując dom lub mieszkanie w stanie surowym czeka nas sporo pracy. Jednak dzięki temu wszystkie wnętrza będą przygotowane dokładnie tak, jak chcemy. Trzeba znać rozkład prac wewnątrz domu, aby dobrze wszystko zaplanować i oszacować datę wprowadzki do urządzonego domu. Świadomość jak odbywa się cały proces wykończania mieszkania czy domu pozwoli lepiej kontrolować ekipę budowlaną i uniknąć przykrych niespodzianek czy opóźnień.
Najpierw wszystkie instalacje
Poprawny układ domu, który nie będzie wymagał wyburzania ścian, daje możliwość podłożenia niezbędnych instalacji. Ich ostateczny przebieg jest niezwykle ważny, już na tym etapie trzeba zdecydować gdzie będzie zlew, umywalka, prysznic, kuchenka gazowa oraz gniazdka elektryczne. Bardzo często równolegle podłącza się ogrzewanie.
Tynk na ściany, wylewka na podłogę
W pierwszej kolejności prowadzane są prace przy sufitach, gdzie kładzie się tzw. „mokre tynki”. Następnie zaprawę aplikuje się na ściany oraz otwory okienne i drzwiowe. Dopiero po wyschnięciu tynków można przystąpić do kolejnych prac. Równą podłogę uzyska się za sprawą dobrze położonej wylewki. Schnie ona od 12 lub 24 godzin, jednak dopiero po 4 tygodniach dopuszczalne jest układanie posadzki.
Podwieszony sufity i gładkie ściany
W tym czasie można skupić się na mocowaniu płyt kartonowo-gipsowych i sufitów podwieszanych. Następnie można zajść się gruntowaniem ścian, które później będzie można pokryć dowolną farbą lub tapetą.
Parkiet na podłogę
Po ostatecznym zakończeniu mokrych prac można rozpocząć bardzo ważny etap – układanie podłogi. Co ważne, podczas tych prac zakazane jest wykonywanie innych czynności w sąsiednich pomieszczeniach, aby nie naruszyć świeżej posadzki. Drobny pyłek czy wilgoć negatywnie odbije się na trwałości drewna i podłogę trzeba będzie szybciej wymienić. Poza tym położenie podłogi to nie wszystko. Dopiero po trzech tygodniach od położenia posadzki dopuszczalne jest nakładanie lakieru. Schnie on około trzech dni – wówczas nie można wchodzić do danego pokoju. Niezalecane jest korzystanie z tego pomieszczenia przez kolejnych 14 dni. Po tym czasie podłoga zyska odpowiednią wytrzymałość.
Futryny z drzwiami
Do gotowych podłóg przymocowuje się listwy przypodłogowe. Następnie można wstawić ościeżnice oraz gotowe drzwi.
Wielkie malowanie
Jedna z przyjemniejszych części wykańczania mieszkania. Nakładanie farby w wybranym kolorze przybliża nas do wyprowadzki. Ściany pomalować trzeba minimum trzy razy, aby uzyskać właściwe pokrycie. Natomiast wszystkie gotowe elementy jak parapety i listwy trzeba dobrze zabezpieczyć np. taśmą i folią malarską.
Czas na wyposażanie
Najprzyjemniejszym etapem wykańczania domu jest jego urządzanie. Dobieranie dodatków, rozmieszczanie mebli oraz sprzętów domowych to zwieńczenie ciężkiej pracy, jakiej wymaga budowa domu. Wymarzone M ze stanu surowego przeistoczyło się w doskonałe miejsce do życia.
Najnowsze komentarze