Własne mieszkanie to poczucie bezpieczeństwa oraz stabilizacji, o którym marzy wiele osób. Nie zawsze jednak łączy się to z komfortowymi warunkami do życia. Jakie lokum należy zatem wybrać, aby mieszkało się w nim komfortowo i wygodnie?
Liczba pomieszczeń a liczba osób
Przede wszystkim liczba pomieszczeń w mieszkaniu powinna być dopasowana do liczby osób, która będzie w nim mieszkać. Każdy czasem potrzebuje odrobiny prywatności, toteż jednym z najlepszych rozwiązań jest opcja posiadania swojego własnego pokoju przez każdego z domowników. Cichsze pomieszczenia bez wątpienia nadają się na sypialnie czy miejsce do pracy. Oczywistym jest jednak, że nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, toteż w praktyce sprawdza się np. posiadanie wspólnego pokoju przez rodzeństwo. Jest to dobra opcja zwłaszcza wtedy, gdy dzieci są małe i w podobnym wieku, a każde z nich na swoje miejsce do nauki czy zabawy. Komfortem jest na pewno posiadanie osobnej sypialni, która zapewni odpowiedni wypoczynek. Jeżeli jednak mieszkanie nie charakteryzuje się zbyt dużym metrażem, można zdecydować się także na połączenie salonu z sypialnią. W takim przypadku sprawdzi się np. rozkładana kanapa, która za dnia będzie służyć domownikom do relaksu, natomiast na noc stanie się wygodnym łóżkiem. Wygodnym rozwiązaniem jest połączenie kuchni z jadalnią, przez co przygotowane posiłki będą spożywane w rodzinnym gronie co pozytywnie wpłynie na atmosferę w domu.
Dodatkowe pomieszczenia w mieszkaniu
Wygodnym rozwiązaniem jest na pewno posiadanie łazienki osobno z toaletą. Choć zdania w tej kwestii są podzielone, to jednak tak użyteczny rozkład mieszkania jest na pewno przydatny w sytuacji, gdy domowników jest nieco więcej i zapobiega wchodzeniu sobie w drogę np. podczas porannego przygotowywania się do pracy czy szkoły. Najbardziej komfortowo jednak będzie posiadać dość przestronną łazienkę z dwiema umywalkami. Jeżeli chodzi o tzw. pomieszczenia gospodarcze, to dobrze jest mieć wydzieloną przestrzeń na pralnię czy spiżarkę. Dzięki temu wystrój mieszkania wciąż będzie estetyczny, a domowe obowiązki łatwiejsze w ich wykonywaniu. Jeżeli jest już mowa o dodatkowej przestrzeni, to bez wątpienia bardzo praktycznym jest posiadanie strychu czy piwnicy. Warto zwrócić na to uwagę podczas nabywania mieszkania. Te dodatkowe kilka metrów może okazać się zbawienne, zwłaszcza wtedy, gdy w mieszkaniu nie ma dość miejsca na przechowywanie wszystkich zgromadzonych przez nas rzeczy albo po prostu takich, które są wykorzystywane tylko w określonym sezonie. Pożądanym przez wielu pomieszczeniem jest także garderoba, która pomieści nie tylko odzież, ale także przedmioty użyteczne w codziennych czynnościach, ale niekoniecznie nadających się do przechowywania na widoku.
Bardzo dużym atutem jest balkon czy taras, który z pewnością uatrakcyjni każde lokum. Podczas cieplejszych dni może służyć jako miejsce do opalania, czy do nieco praktyczniejszych czynności jak np. suszenie ubrań. Balkon może stać się także miejscem na uprawianie roślin doniczkowych oraz pełnić rolę małego ogródka. Wypicie porannej kawy na świeżym powietrzu na pewno będzie dobrym rozpoczęciem dnia. Niezależnie od tego czy mieszkanie znajduje się w bloku czy w starej kamienicy, taka dodatkowa przestrzeń z pewnością przyda się w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do np. ogrodu.
Najnowsze komentarze