Program Mieszkanie Plus nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Powodem jest przede wszystkim znacznie mniejsza od zakładanej liczba wybudowanych mieszkań. Dlatego też, by przyśpieszyć realizacje kolejnych nieruchomości, planuje się budowanie domów z prefabrykatów. Nowa technologia ma też ograniczyć koszty, by program nadal się opłacał. Modułowe domy buduje się szybciej i taniej, bo większość elementów przygotowywanych jest w fabryce. Docelowo przy wznoszeniu budynku pracuje znacznie mniejsza ekipa fachowców.
Do tej pory w ramach programu Mieszkanie Plus powstało niecałe 500 mieszkań, tysiąc jest w trakcie budowy, a 14 tys. nieruchomości dopiero jest projektowanych. Niskie tempo realizacji przyczyniło się do dużo spadku zainteresowania programem, dlatego zaczęto poszukiwać nowoczesnych rozwiązań budowlanych, by znacząco zwiększyć tempo prac. Zwłaszcza, że gruntów pod zabudowę nie brakuje. Spółka PFR Nieruchomości posiada tereny, na których można wybudować ponad 55 tysięcy mieszkań. Podobne możliwości w przypadków gruntów ma KZN. Jednak stale rosnące ceny za materiały budowlane i coraz wyższe koszty pracy uniemożliwiają szybkie zagospodarowanie tych terenów. Wprowadzenie gotowych elementów pozwoli wybudować dom w kilka miesięcy. Podobnie dzieje się w Skandynawii i Niemczech.
Program Mieszkanie Plus powstał, by ułatwić osobom o niskich dochodach, których nie stać na zakup własnego mieszkania, wynajmowanie go za niższą cenę niż na rynku komercyjnym. Z trudnościami finansowymi boryka się nawet 40 proc. młodych Polaków, szczególnie z mniejszych miejscowości. Chętnych na tanie mieszkania na wynajem nie brakuje, co pokazały pierwsze budynki w Białej Podlaskiej i Gdyni, gdzie na jeden lokal przypadło około 10 rodzin. Jednak trudności z realizacją ambitnych planów budowlanych zakłócają realizację programu i skorzystanie z dofinansowania. Dlatego też wstępne założenia nowelizacji założeń programowych wskazują, że budowa mieszkań w rejonie Warszawy będzie realizowana właśnie z użyciem gotowych elementów. W ten sposób koszty zostaną ograniczone, a do nowych lokali będzie można wprowadzić się już za kilka miesięcy.
Poważnym problemem jest jednak brak państwowych firm zajmujących się budownictwem na bazie prefabrykatów. Zdaniem specjalistów z branży takie ograniczenie może zmniejszyć skale budowy. Ponadto mieszkania modułowy mogłyby być budowane również w ramach programu Mieszkanie na Start. Wszystkie te zależności wymagają konkretnych decyzji, które zmienią oblicze programu rządowego i ułatwią jego realizację we właściwym czasie. Setki tysięcy polskich rodzin cały czas oczekuje na możliwość wynajęcia nowego mieszkania, bo nie stać ich na tradycyjne wynajmowanie i nie posiadają zdolności kredytowej, by zakupić nieruchomość.
Tagi: Mieszkanie Plus
Najnowsze komentarze