Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło dane, z których wynika, że coraz więcej obcokrajowców kupuje w Polsce mieszkania. Należy się spodziewać, że taki trend będzie się w kolejnych latach nasilał, również dlatego, że polski rynek mieszkań na wynajem jest bardzo atrakcyjny dla zagranicznych firm.
Według danych MSWiA obcokrajowcy w 2018 roku kupili w Polsce 7043 mieszkania. To wzrost aż o 46 proc. w porównaniu z rokiem 2017. Wśród grup narodowościowych prym pod względem liczby zakupionych mieszkań wiodą Ukraińcy, a następni w kolejności są Niemcy i Brytyjczycy. Średnia powierzchnia mieszkań zakupionych przez obcokrajowców wynosi ok. 60,5 mkw., to dużo więcej, niż metraż przeciętnego mieszkania kupowanego w Polsce (53,5 mkw.).
Ukraińcy kupili najwięcej
Dane dotyczą nie liczby kupionych mieszkań, a ich łącznej powierzchni. Wynika z nich, że Ukraińcy w Polsce w 2018 roku zakupili mieszkania o powierzchni 110,4 tys. mkw. To o 55 proc. więcej niż rok wcześniej. Na podstawie zebranych danych można szacować liczbę mieszkań kupionych przez Ukraińców w naszym kraju w 2018 roku na ok. 2,4 tys. Ich średnia powierzchnia waha się w granicach 45-50 mkw.
Niemcy i Brytyjczycy również aktywni
Zakupy nieruchomości Niemców w 2018 roku w Polsce złożyły się na łączną powierzchnię 64,3 tys. m2. Tu wzrost był jeszcze bardziej dynamiczny, bo licząc rok do roku wyniósł aż 60 proc. Odpowiadają jednak za niego w dużym stopniu niemieckie firmy, które w zestawieniu MSWiA są liczone razem z osobami fizycznymi. W 2018 roku skala inwestycji tamtejszych przedsiębiorstw w Polsce wzrosła aż pięciokrotnie. Niemieckie osoby prawne zakupiły w ubiegłym roku nieruchomości o łącznej powierzchni 14 tys. mkw., podczas gdy rok wcześniej tylko 2,6 tys. Widać, że zagraniczne firmy uznają polski rynek mieszkań na wynajem za bardzo atrakcyjny i można się spodziewać, że trend kupowania przez nie nieruchomości będzie się umacniał.
Trzecią wśród obcokrajowców grupą najczęściej kupującą w Polsce nieruchomości są ciągle Brytyjczycy, ale znacząco rosną mieszkaniowe inwestycje w naszym kraju znajdujących się na czwartym miejscu Białorusinów i być może już wkrótce to oni będą kupowali najwięcej po Ukraińcach i Niemcach. Na piątej pozycji w rankingu znajdują się Francuzi.
Warszawa na czele
Najpopularniejszym miastem do zakupów mieszkań jest dla obcokrajowców Warszawa. W 2018 roku zagraniczni kupcy nabyli w niej 1994 mieszkania. 1781 kupiły osoby fizyczne, a kolejne 213 osoby prawne. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajął Kraków (969 mieszkań), a trzecie Wrocław (764). Na kolejnych pozycjach znajdują się: Gdańsk, Poznań, Łódź i Szczecin.
Warto jednak pamiętać, że dane MSWiA nie są pełne, bo w ogóle nie obejmują sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jest więc właściwie pewne, że de facto cudzoziemcy nabywają w Polsce więcej mieszkań, bowiem w 2016 roku według danych GUS w spółdzielniach było nieco ponad 2 miliony mieszkań, a we wspólnotach mieszkaniowych 3,6 mln. Co więcej, wiadomo, że zwłaszcza klienci z państw zza naszej wschodniej granicy, w tym liderujący w zestawieniu Ukraińcy, często kupują właśnie prawa do lokalu w spółdzielniach ze względu na ich statystycznie niższą cenę. Ponadto w strefach przygranicznych znacznie łatwiej im nabyć prawo własności mieszkania spółdzielczego niż zakupić własne. Taka transakcja nie wymaga bowiem zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na którą trzeba czekać kilka miesięcy i zapłacić za nią ponad 1,5 tys. złotych.
Najnowsze komentarze