Co oznaczają w praktyce zmiany w użytkowaniu wieczystym?

Dodane dnia 17 gru 2019 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Zniesienie użytkowania wieczystego spowodowało, że urzędy nie nadążają z wydawaniem zaświadczeń. A te są niezbędne do skorzystania z bonifikaty.

Co się stało z użytkowaniem wieczystym?

Użytkowanie wieczyste z początkiem tego roku automatycznie przekształciła się w prawo własności. Tym samym z obrotu prawnego zniknęło to ograniczone prawo rzeczowe. Było one związane z prawem własności i polegało na tym, że grunt, na którym stał budynek należał nie do właściciela budynku, a do Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub związku jednostek samorządu terytorialnego. Użytkowanie wieczyste gruntu wiązało się z koniecznością uiszczania corocznej opłaty w wysokości 1 % wartości gruntu.

Mimo, iż zniesienie użytkowania wieczystego odbyło się automatycznie, to nie jest darmowe. Przez 20 lat należy uiszczać opłatę w wysokości dotychczasowej opłaty za użytkowanie. Z uwagi na przekształcenie opłaty za ten rok należy wnosić do końca lutego 2020 roku. Opłatę za rok 2020 trzeba będzie natomiast uregulować do końca marca 2020 roku.

Jak skorzystać z bonifikaty?

Uiszczenie opłaty jednorazowo wiąże się z możliwością skorzystania z bonifikaty. Wysokość zniżki ustalana jest przez właściciela gruntu (Skarb Państwa, samorząd), zależy również od tego, czy zaliczamy się do grupy osób, którym zniżka przysługuje w wyższej niż normalna wysokości. W przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa bonifikata jest najmniejsza i wynosi 60 %. Warunkiem skorzystania z niej jest jednak wniesienie opłaty w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Wysokość zniżki będzie się zmniejszać z każdym kolejnym rokiem o 10 %.

Grunty należące do samorządów objęte są bonifikatą w wysokości ustalonej indywidualnie przez każdą z gmin. W Ełku i Łomży na przykład dostać można nawet 99,9 % zniżki, w Warszawie natomiast będzie to 98 %, w Gdańsku 95 %, a w Łodzi, Krakwie, Katowicach, Lublinie i Rzeszowie, podobnie jak w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa – 60 %. Jeśli w danej gminie uchwalono wyższą bonifikatę niż ta, która przysługuje na gruntach Skarbu Państwa, wówczas w tej gminie będzie ona też obowiązywać także na działkach należących do państwa.

Z uwagi na liczbę przekształconych działek wiele urzędów nie wyrabia się z wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu, które stanowią podstawę do otrzymania bonifikaty. W nim znajduje się informacja o wysokości opłaty oraz terminie jej uiszczenia.

Gdy chcemy skorzystać z bonifikaty, należy dokonać opłaty jednorazowej, a także złożyć wniosek w terminie wskazanym w zaświadczeniu. Następnie urząd poinformuje nas o wysokości opłaty z uwzględnieniem bonifikaty oraz wskaże rachunek, na jaki należy ją uiścić. Po wszystkim otrzymamy zaświadczenie o dokonaniu opłaty jednorazowej, które trzeba zachować, ponieważ jest ono potwierdzeniem, że uregulowaliśmy wszystkie należności z tytułu przekształcenia. Potwierdzenie to trzeba złożyć również we właściwym sądzie rejonowym, w celu wykreślenia z księgi wieczystej użytkowania wieczystego oraz informacji o zobowiązaniu do uiszczania z tego tytułu opłat.

Tagi:

Dodaj komentarz