Zakup mieszkania na własne cele mieszkaniowe a ulga podatkowa

Dodane dnia 19 lut 2020 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Przeznaczając środki ze sprzedaży mieszkania na własne cele mieszkaniowe, można skorzystać z ulgi podatkowej. Pojawia się jednak problem z interpretacją definicji takich celów, a podatnicy coraz częściej nie wiedzą, jaką nieruchomość mogą kupić, aby móc ze zwolnienia skorzystać.

Zakup na realizację własnego celu mieszkaniowego

Dotychczasowa interpretacja organów podatkowych co do uznania danego zakupu za realizację własnego celu mieszkaniowego była bardzo surowa. Ostatnio jednak skarbówka zaskoczyła podatników uznając, że zakup mieszania na wynajem można uznać za realizację takiego celu. Mowa o interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0115-KDIT2-1.4011.381.2018.2.MN, zgodnie z którą kupno mieszkania na wynajem taki cel spełnia. Organ zauważył, że skorzystać z ulgi można bez względu na liczbę kupionych czy posiadanych mieszkań. Ważne jednak, aby realizować w nich własne cele mieszkaniowe. Nawet jeśli zdarzy się to w przyszłości. Jak zauważył Dyrektor KIS, tymczasowe wynajęcie mieszkania nie przekreśla możliwości skorzystania z ulgi podatkowej. Interpretacja ta jest tym bardziej zaskakująca, że jest korzystna dla podatników, nie dla fiskusa. Jednak zdaniem ekspertów przydałoby się ujednolicenie tej kwestii na poziomie ministerstwa finansów.

Jak pokazują wcześniejsze interpretacje, realizację własnych celów mieszkaniowych organy skarbowe definiują bardzo dosłownie. Musi ona dotyczyć bezpośrednio podatnika, który z ulgi chce skorzystać. Nie będzie więc realizacją takiego celu zakup mieszkania dla dzieci, jeśli rodzice nie będą w tym mieszkaniu również żyć. W takiej sytuacji nie mają możliwości skorzystania z ulgi. Fiskus wypowiedział się również na temat skorzystania z ulgi w przypadku zakupu nieruchomości w innym mieście, w którym bywa się okazjonalnie. Jego zdaniem taki zakup także nie realizuje celów mieszkaniowych podatnika, wobec tego nie może on skorzystać ze zwolnienia podatkowego.

Naczelny Sąd Administracyjny natomiast w wyroku z dnia 4 lipca 2018 roku stwierdził, że definicji własnych celów mieszkaniowych nie należy traktować zbyt wąsko, a korzystanie z kilku lokali nie stoi na przeszkodzie, do skorzystania z ulgi. Zdarza się bowiem, że nieruchomości kupowane są na przyszłość, np. dom, w którym podatnik docelowo na stałe zamieszka za kilka lat. Tym samym nieruchomość zostaje przez niego nabyta do realizacji własnych celów mieszkaniowych, tyle że jest to przesunięte w czasie.

Jak widać interpretacja sądów i organów podatkowych nie jest jednolita, co powoduje wiele wątpliwości po stronie samych podatników. Pozostaje mieć nadzieję, że kwestia to zostanie wkrótce uregulowana przez ustawodawcę.

Tagi:

Dodaj komentarz