Przymierzając się do transakcji związanej z zakupem albo sprzedażą mieszkania nie możesz zapomnieć o tym, aby odpowiednio je wycenić. W innym wypadku możesz sporo stracić. Ciężko jest to jednak zrobić samemu, bez żadnego przygotowania. Drogi są dwie – poproś o pomoc specjalistę (wówczas przygotuj się na dodatkowe koszty) albo zrób research i dowiedz się na co musisz zwracać uwagę podczas tego procesu. Bo wycenianie nieruchomości to właśnie jest proces. Nie robi się go od tak.
Po co Ci wycena?
To ważne. Dlaczego w ogóle potrzebujesz poznać wartość tej konkretnej nieruchomości? Powodów może być kilka, choć pierwszy, który przychodzi do głowy to oczywiście planowana sprzedaż. Jednak wycenia się mieszkanie również po to, aby dowiedzieć się jakie są szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego albo wówczas, gdy mieszkanie otrzymasz w spadku i jest one dzielone na kilku spadkobierców. Wycena jest również potrzebna przy darowiźnie.
Zła wiadomość jest taka, że w prawie wszystkich wyżej wymienionych przypadkach będziesz raczej potrzebował pomocy rzeczoznawcy (i jego podpisu). Tego, przykładowo podczas starań o kredyt hipoteczny, nie da się niestety uniknąć. Chociażby dlatego, że potrzebujesz fizycznego dokumentu sporządzonego przez obiektywnego specjalistę. Musisz go bowiem dołączyć do wniosku kredytowego.
Kiedy możesz wycenić mieszkanie sam?
Na własne potrzeby możesz to zrobić jak najbardziej. Co to oznacza? Że możesz podjąć się tego zadania samodzielnie, jeżeli planujesz zakup albo sprzedaż nieruchomości. Bo taka jest prawda, możesz. Ale czy warto? Istnieje ryzyko, że zrobisz to źle i sporo stracisz. Jeżeli bowiem podasz zbyt niską cenę to ucierpi na tym Twój budżet. Natomiast w przypadku, gdy ustawisz poprzeczkę zbyt wysoko to przez wiele miesięcy możesz mieć duży problem ze sprzedażą. Efekt będzie taki, że nie tylko nie otrzymasz szybko pieniędzy, ale przez cały ten czas będziesz ponosił koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.
Od czego zależy wycena?
Wpływa na nią bardzo dużo czynników. Poczynając od metrażu, poprzez rok powstania budynku, w którym znajduje się nieruchomość, nie zapominając o stanie lokalu i na jego rozkładzie kończąc. Tak naprawdę warto zwrócić uwagę również na to, jaki dana nieruchomość ma stan techniczny oraz jaką ma lokalizację, bo to również są bardzo ważne składowe wyceny.
Mieszkania z dużym metrażem, w centrum jednego z głównych miast kraju i w dodatku świeżo od dewelopera będą z pewnością dużo, dużo droższe niż kawalerki zbudowane parę lat temu, zlokalizowane na przedmieściach.
O czym warto pamiętać?
Ceny są zawsze dwie – ofertowa i transakcyjna. Pierwszą z nich przedstawia się klientowi na wstępie, jednak pamiętaj, że kupiec na pewno będzie chciał negocjować. Cena transakcyjna to ta, po której faktycznie uda Ci się sprzedać nieruchomość i poniżej której nie powinieneś schodzić, bo przestanie Ci się to opłacać. Cena ofertowa jest zawsze wyższa. Najczęściej jest to po prostu cena transakcyjna powiększona o około 10%.
Wycena mieszkania nie jest łatwa. Należy zebrać informacje, przeanalizować rynek, swoje oczekiwania i grupę docelową, aby skonstruować poprawną ofertę. Najlepiej jednak zatrudnić specjalistę, aby ocenił realną wartość nieruchomości.
Najnowsze komentarze