Prefabrykaty są znane już od lat. Jeszcze 30 lat temu były one bardzo rozpowszechnione w budownictwie. Później powoli zaczęto odchodzić od tego typu rozwiązań na rzecz lepszej architektury. Teraz jednak budownictwo wielkopłytowe przeżywa prawdziwy renesans. Jest ono bowiem najtańsze, ekologiczne i pozwala na szybkie stawianie całych osiedli. Nie jest to jednak ta sama „wielka płyta”, którą znamy od dawna. Teraz mamy do czynienia z jej nowocześniejszą wersją.
Powrót wielkiej płyty
Liczba budynków, które zostały zbudowane z wielkopłytowych elementów w Polsce stale rośnie. W 2019 roku było to około 10,8 tysiąca mieszkań oraz domów. Jest to bardzo duża liczba, szczególnie jeżeli porówna się ją z rokiem 2018, w którym z wielkiej płyty zbudowano tylko 4677 lokali. Warto również wspomnieć o tym, że zaledwie 3 lata temu, w 2017 roku, mieszkań i domów powstałych przy wykorzystaniu tej technologii było zaledwie 481. Gołym okiem można zatem zauważyć, że wykorzystanie wielkiej płyty znów zaczyna być coraz bardziej powszechne. I chociaż póki nieruchomości zbudowane z prefabrykatów stanowią zaledwie 5,3% to należy się spodziewać, że będzie ich coraz więcej.
Nowa wielka płyta
Budownictwo wielkopłytowe kojarzy się z masowymi produkcjami nijakich bloków, w których znajdowało się mnóstwo niewielkich mieszkań. I nie ma się czemu dziwić – tak właśnie wyglądało budownictwo 30-40 lat temu. Takie z resztą było wówczas zapotrzebowanie. Teraz buduje się inaczej, lepiej. Stawia się przede wszystkim na jakość, ale zwraca się również olbrzymią uwagę na architekturę. Nowoczesna wielka płyta jest produkowana w taki sposób, aby mogła sprostać również indywidualnym projektom budowlanym, a tym samym, aby jej wykorzystanie nie ograniczało wyobraźni architektów. Teraz cały proces powstawania tego materiały jest kontrolowany. Do obiegu dopuszczane są tylko idealne, albo niemal idealne, płyty. Nie ma zatem mowy, przykładowo, o krzywych ścianach w nowopowstałych budynkach.
Nowoczesna wielka płyta a budownictwo tradycyjne
Dzięki wykorzystaniu prefabrykatów ogranicza się ryzyko krzywizn czy dziur w ścianach, które mogą pojawić się przy wykorzystaniu tradycyjnych cegieł czy bloczków. Nowoczesna wielka płyta zapewnia niemal idealne wykonanie, ale przede wszystkim jest dużo tańsza, pozwala na szybsze zakończenie budowy (skraca czas całego procesu nawet o 50%) i jest ekologicznym rozwiązaniem.
Budowa domów i bloków z wielkiej płyty nie wymaga tak wielu pracowników, jak budownictwo tradycyjne. Bez wątpienia jest to zatem doskonałe rozwiązaniem kłopotów, z którymi zmaga się rynek mieszkaniowy. Fachowców bowiem brakuje a koszty stale rosną. Dzięki wykorzystaniu wielkiej płyty budynek, który sposobem tradycyjnym budowany byłby przez kilkadziesiąt osób, może powstać dzięki pracy jedynie kilkunastu pracowników.
Nowoczesna wielka płyta jest rozwiązaniem wielu problemów na rynku mieszkaniowym. Jest to bowiem materiał stosunkowo tani i ekologiczny a jednocześnie może poszczycić się wysoką jakością wykonania. Pozwala na skrócenie czasu budowy i ograniczenie ilości pracowników, a co za tym idzie – obniża koszty całej inwestycji.
Tagi: wielka płyta
Najnowsze komentarze