Miejsce postojowe, szczególnie w niektórych miastach, jest na wagę złota. Kupując mieszkanie trzeba zwrócić uwagę, jaki jest status prawny przynależnego do mieszkania garażu, ponieważ nie zawsze będzie to własność.
Dla wielu nabywców przynależny do mieszkania garaż będzie argumentem decydującym o zakupie nieruchomości. Jeśli jego status jest niejasny, właściciel może mieć problem ze sprzedażą mieszkania z miejscem garażowym.
Mieszkania deweloperskie coraz częściej sprzedawane są wraz z miejscem garażowym. Ma ono postać miejsca postojowego w hali garażowej, natomiast w zakresie własności, może być to albo współwłasność hali, albo użytkowanie na wyłączność powierzchni wspólnej. Czym różnią się te dwa rodzaje władania miejscem garażowym?
Miejsca w hali garażowej mogą być sprzedawane wraz z mieszkaniem jako część wyodrębnionego lokalu użytkowego, jakim jest hala garażowa. Wówczas wraz z własnością mieszkania kupujący nabywa udział we własności wspólnej. Hala użytkowa jest w tym wypadku odrębną nieruchomością i to do jej księgi wieczystej zostanie wpisana współwłasność miejsca postojowego. Gdy właściciel będzie chciał mieszkanie sprzedać, wraz z garażem, będzie to sprzedaż nieruchomości ujętych w dwóch oddzielnych księgach wieczystych, a to może się wiązać z wyższymi kosztami notarialnymi i sądowymi, ponieważ będzie wymagało zmiany stanu faktycznego w obu księgach. Właściciel takiego miejsca garażowego może więc je sprzedać niezależnie od sprzedaży samego mieszkania. Należy jednak pamiętać, że im więcej współwłaścicieli, tym większe problemy związane z zarządzaniem nieruchomością, polegające na rozbieżnościach decyzyjnych. Z drugiej strony jest to rozwiązanie dla osób, które np. pozbyły się samochodu, a miejsce garażowe stało się dla nich niepotrzebne.
Innym wariantem stosowanym przez deweloperów jest udostępnienie właścicielom lokali mieszkalnych miejsca garażowego na zasadzie prawa do użytkowania części hali garażowej, będącej częścią powierzchni wspólnej budynku. Prawo takie zapisywane jest w dziale III księgi wieczystej nieruchomości wspólnej. Przy tym rozwiązaniu nie jest możliwa sprzedaż samego miejsca garażowego, bez jednoczesnej sprzedaży lokalu mieszkalnego, do którego to miejsce przynależy. Alternatywnym rozwiązaniem może być jednak wynajem takiego miejsca postojowego.
Tagi: przepisy
Najnowsze komentarze