Jak przenieść hipotekę na inną nieruchomość?

Dodane dnia 21 wrz 2020 w kategorii Porady | 0 komentarzy

kredyt hipoteczny

Czy zaciągając kredyt hipoteczny na kupno danego domu czy mieszkania, można potem przenieść zabezpieczenie banku na inną nieruchomość? Jest to możliwe, jednak trzeba pamiętać o kilku warunkach, które trzeba spełnić, zanim bank wyrazi zgodę na taką procedurę.

Czasami zdarza się tak, że nasze plany się zmieniają. Kupując wymarzone mieszkanie czy dom, wydaje się nam, że już na zawsze będziemy w nim mieszkać. Życie jednak często weryfikuje nasze plany, bo okazuje się, że rodzina się powiększyła i obecny metraż już nie wystarcza albo straciliśmy pracę i nie stać nas na utrzymywanie danego lokum.

Czy jeśli wzięliśmy kredyt hipoteczny, to bank zgodzi się na to, aby przenieść hipotekę na inną nieruchomość? Jak wygląda cała procedura?

Czym jest hipoteka?

Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe, zapisane w księdze wieczystej danej nieruchomości. Kiedy więc bierzemy w banku kredyt hipoteczny, to bank wpisuje się właśnie do księgi wieczystej. Instytucja finansowa nie jest właścicielem nieruchomości, ale w przypadku dużych problemów ze spłatą kredytu, może zabrać nam dom czy mieszkanie i je zlicytować. Oczywiście bankowi nie zależy na tym, aby odebrać nam miejsce zamieszkania. Tylko jeśli do takiej sytuacji dojdzie, to będzie on starał się działać tak, aby jak najszybciej spieniężyć nieruchomość i odzyskać pożyczone nam środki.

Oczywiście bank jest zmuszony podjąć takie kroki niezwykle rzadko. Zazwyczaj stara się rozwiązać sprawę polubownie. Jednak biorąc kredyt hipoteczny, trzeba mieć świadomość, że jest to poważne zobowiązanie i należy terminowo je spłacać.

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość – jak to zrobić?

Skoro bankowi nie zależy, aby zostać właścicielem danej nieruchomości, tylko mieć zabezpieczenie spłaty kredytu, to jest mu obojętnie, jaka nieruchomość to będzie. Trzeba jednak spełnić jeden warunek, zanim udamy się do banku z takim wnioskiem. Nowe lokum nie może być mniej warte niż to poprzednie. Jak to sprawdzić? Trzeba zlecić przygotowanie operatu szacunkowego, gdzie rzeczoznawca wyceni wartość domu lub mieszkania.

Drugim ważnym czynnikiem jest nasza sytuacja finansowa. Również nie może być gorsza niż wtedy, gdy zaciągaliśmy kredyt hipoteczny. Bank bowiem ponownie sprawdzi naszą zdolność kredytową (dochody, wydatki, historię kredytową, stabilność zatrudnienia) i oceni, czy zmiana hipoteki nie zagraża terminowej spłacie kredytu.

Podsumowując, bank może wyrazić zgodę na zmianę zabezpieczenia kredytu hipotecznego, ale tylko pod warunkiem, że zamiast zaoferujemy my równie albo bardziej atrakcyjną nieruchomość. A sami jesteśmy w dobrej sytuacji finansowej, czyli bez problemu wystarcza nam pieniędzy na spłatę raty, mamy stabilną pracę oraz nie zwiększyła się liczba osób, które pozostają na naszym utrzymaniu.

Jeśli bank wyrazi zgodę na taką operację, to trzeba zwrócić się do sądu wieczystoksięgowego o aktualizację zapisów w księgach wieczystych. Bank musi zostać wykreślony z księgi obecnej nieruchomości i zostać wpisany do nowej. Takie zmiany muszą być sporządzone w formie aktu notarialnego.

Warto jeszcze pamiętać, że za zamianę nieruchomości bank może pobierać opłaty. Warto więc wcześniej zapytać bankowego doradcy, czy taka opłata jest pobierana oraz ile wynosi.

Tagi:

Dodaj komentarz