Z tego artykułu dowiesz się, jakimi przygotowaniami poprzedzić zakup mieszkania. To bardzo duża i ważna transakcja – kwota oraz czas trwania zobowiązania (w przypadku kredytu) sprawiają, iż decyzja ta będzie rzutowała na większość twojego życia. Dlatego zanim przystąpisz do zakupu lokalu mieszkalnego, porządnie się do tego przygotuj!
Najlepiej przygotowania do kupna mieszkania rozpocząć nie miesiące, a lata przed dokonaniem transakcji. O ile nie jesteś osobą bardzo majętną, będziesz musiał odłożyć środki na zakup własnego M lub, co bardziej prawdopodobne, środki na wkład własny. Jest on obecnie wymagany i bez niego nie dostaniesz kredytu. Regulacje z tzw. rekomendacji S nakładają na banki obowiązek żądania 20% wkładu własnego od klientów. W praktyce możliwe jest 10% zabezpieczone dodatkowym ubezpieczeniem. Jednak reguła jest tu prosta – im większy wkład własny wniesiesz, tym tańszy będzie kredyt. I nie chodzi tylko o to, że pożyczysz mniej, przez co będziesz spłacał mniejszy dług i mniejsze odsetki – banki dla osób z większym wkładem oferują ogólnie lepsze warunki kredytowania, np. pobierają niższą marżę.
Ze względów opisanych powyżej, kilkuletni okres odkładania na wkład własny sprawi, że później będzie ci dużo łatwiej spłacać kredyt. Pomijając to, iż bez wkładu w ogóle nie dostaniesz takiej pożyczki.
Z dużym wyprzedzeniem należy też zająć się swoją historią kredytową. Należy regularnie spłacać zobowiązania, w tym rachunki oraz raty kredytów. Jeżeli nie masz historii, zbuduj ją, celowo kupując coś na raty lub zaciągając niewielkie kredyty. Każda bezproblemowa spłata zapisze się w archiwum BIK-u jako działanie uwiarygadniające cię w oczach banku.
Im bliżej planowanego zakupu mieszkania, tym konkretniejszymi rzeczami powinieneś się zająć. Najpierw określ dokładnie swoje potrzeby mieszkaniowe. Odpowiedz sobie na pytania, czy planujesz dzieci, a jeśli je masz, to do jakich obiektów potrzebują dostępu, czy potrzebują oddzielnych pokoi, czy ty potrzebujesz pokoju do pracy zdalnej, ile łazienek wam wystarczy, czy musicie mieć duży balkon oraz komórkę lokatorską? Zastanów się też nad comiesięcznym kosztem utrzymania mieszkania. Może ci się wydawać, iż stać cię duże mieszkanie, jednak gdy później okaże się, iż co miesiąc czynsz wynosi tyle ile rata kredytu, obciążenie może być za duże. Dlatego dobierz mieszkanie pod swoje potrzeby i możliwości.
Z taką konkretną wizją przyszłego lokalu w głowie siądź nad mapą miasta i ustal, które okolice cię interesują. Najlepiej skup się na takich, które znasz, a jeśli kusi cię coś nowego, to pojedź tam kilka razy, pospaceruj i poznaj okolicę. Chodzi nie tylko o kwestie takie jak bezpieczeństwo, jakoś powietrza czy hałas, ale przede wszystkim dostęp do sklepów, placówek edukacyjnych, placów zabaw, parków oraz przystanków. Oczywiście rodzaj koniecznej infrastruktury zależy od tego, jakie masz potrzeby ty oraz twoja rodzina. Tutaj jest też istotne, aby uwzględniać ewentualne zmiany w tym względzie, np. jeżeli kupujesz mieszkanie jako singiel, ale wiesz, iż chciałbyś niebawem założyć rodzinę i mieć dzieci, nie kupuj kawalerki, lecz przynajmniej dwupokojowy lokal. Pozwoli on ci funkcjonować na początkowym etapie wychowania dziecka.
Tuż przed zakupem mieszkania zdobądź rozeznanie na rynku – jakie są ceny i co się sprzedaje, jakie są perspektywy. Następnie albo szukaj ogłoszenia samodzielnie, albo skorzystaj z usług pośrednika nieruchomości, który większość spraw weźmie na siebie. To bardzo wygodne rozwiązanie, do tego dobry agent służy fachową poradą, także w kwestiach wyboru dopasowanego do potrzeb lokalu.
Tagi: historia kredytowa, wkład własny
Najnowsze komentarze