Założenia zawarte w „Polskim Ładzie”, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku w sposób pośredni, ale i bezpośredni będą oddziaływać na realia panujące na polskim rynku mieszkaniowym. W głównej mierze wpływ na rynek mają nowe rozwiązania podatkowe i zmiany w procesie budowlanym, a także programy kredytowe.
Nowe przepisy dla wynajmujących nieruchomości
Istotna zmiana dla osób zajmujących się wynajmem nieruchomości to sposób opodatkowania przychodów od takiej działalności. Co prawda 2022 rok jest czasem przejściowym, kiedy podatnik ma jeszcze wybór rozliczenia tj. na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu, ale od 2023 roku każdy wynajmujący będzie zobowiązany do stosowania ryczałtu od przychodu ewidencjonowanego. Większość Polaków, którzy wynajmują mieszkania, wybiera ryczałt z uwagi na lepsze stawki podatkowe. Jednak w tym przypadku nie jest możliwe odliczanie wydatków, jakie ponosi się w związku z daną nieruchomością. W chwili, gdy utrzymanie mieszkania wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi np. remontami czy zmianą wyposażenia, to ryczałt staje się mniej opłacalnym wyborem i wówczas wartko skorzystać z atrakcyjniejszej opcji PIT.
Budowa małych domów bez dotychczas wymaganych pozwoleń
Jednym z założeń, które znalazło się w „Polskim Ładzie”, jest możliwość budowy domu do 70 mkw. bez dotychczas wymaganego pozwolenia. Trzeba jednak pamiętać, że skrócenie procedur nie oznacza całkowitej dowolności – należy spełnić pewne kryteria. Po pierwsze budynek może być postawiony jedynie na własnej działce budowlanej, a jego wielkość, którą liczy się po obrysie, musi mieścić się w maksymalnie 70 mkw. Ponadto dom powinien posiadać co najwyżej dwa piętra i być nieruchomością wolnostojącą. Budowa domu o tak niewielkim metrażu jest alternatywą dla ciągle rosnących cen mieszkań na rynku nieruchomości zarówno tych nowych, jak i z rynku wtórnego.
Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego
Kolejny z pomysłów, który nierozerwalnie wiąże się z rynkiem mieszkaniowym, a wszedł w życie dzięki „Polskiemu Ładowi”, to opcja zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Ta propozycja jest możliwa dzięki nowym przepisom, które wskazują, iż Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli gwarancji do 20 proc. wielkości kredytu, z maksymalną kwotą pożyczki do 100 tys. zł i minimalnym czasem spłaty wynoszącym 15 lat. Poręczenie banku w teorii zastępuje wymagany dotychczas wkład własny. Tego typu pożyczki mają być udzielane do 31 grudnia 2030 roku. W praktyce bank wyrażający chęć na wypłatę środków pieniężnych potencjalnemu pożyczkobiorcy, w ramach takiego kredytu zawiera określoną umowę z BGK, która staje się wówczas zabezpieczeniem. Warto przypomnieć, że z opcji zaciągnięcia kredytu bez wkładu własnego mogą skorzystać osoby niebędące w posiadaniu żadnej innej nieruchomości. Z założenia projekt ma na celu wsparcie tych Polaków, którzy z uwagi na permanentnie rosnące ceny mieszkań, nie są w stanie zakupić wymarzonego „M” bez poręczenia państwa.
Tagi: kredyt bez wkładu własnego, nieruchomości i podatki, Nowy Polski Ład a nieruchomości, wynajem mieszkań
Najnowsze komentarze