Już w ubiegłym roku popyt na mieszkania z drugiej ręki był tak duży, że często to ich ceny były wyższe od cen mieszkań z rynku pierwotnego. Dlaczego? Bo mają dużo zalet, przede wszystkim lokalizację oraz są dostępne od ręki.
Coraz częściej dochodzi do licytacji
Na rynku mało jest obecnie nowych mieszkań w trakcie budowy. Transakcje na rynku pierwotnym to zaledwie 30% wszystkich zakupów mieszkaniowych. W związku z tym, rynek wtórny będzie rósł w przedziale 10% w skali kraju. W związku z rosnącym popytem na mieszkania z drugiej ręki, rosną również ich ceny. Dla przykładu, w Gorzowie Wielkopolskim ceny nieruchomości z rynku wtórnego wzrosły w ciągu roku o 15,65%, podczas gdy ceny na rynku pierwotnym zwiększyły się tam o 12,61%. Podobnie ceny kształtowały się także w Łodzi, Krakowie, Warszawie czy Gdyni. Na wtórnym rynku nieruchomości coraz częściej dochodzi również do licytacji na ceny. Do takich sytuacji dochodzi, gdy ilość zainteresowanych kupnem osób jest wyższa niż liczba dostępnych i atrakcyjnych mieszkań. Wtedy właśnie ceny zaczynają szybować do góry. Nie są to jednak jawne licytacje. To, w jaki sposób będą te negocjacje się odbywały, zależy przede wszystkim od samego pośrednika. Gdy pojawia się bardzo atrakcyjna nieruchomość, prosi on wszystkich zainteresowanych o złożenie ofert, które trafiają do sprzedającego. Ten podejmuje decyzję, czasem w jej podjęciu pomaga m.in. wyższa cena lub płatność w gotówce.
Plusy lokali z drugiej ręki
Swoją popularność mieszkania z drugiej ręki zawdzięczają przede wszystkim swojej lokalizacji. W większych miastach brakuje już bowiem gruntów pod budowę nowych mieszkań. Kolejny atut to dostępność „od zaraz”. Zazwyczaj do mieszkania z rynku wtórnego wprowadzić się można niemal od razu lub w ciągu 2-3 miesięcy, podczas gdy na lokal od dewelopera trzeba czekać często 2-3 lata. Korzyścią jest także fakt, że mieszkanie z rynku wtórnego można obejrzeć, a rynek pierwotny to zazwyczaj jedynie plany czy wizualizacje.
Przed zakupem należy sprawdzić kilka kwestii
Mimo wielu korzyści mieszkania z rynku wtórnego, przed jego zakupem należy pamiętać dokładnie sprawdzić stan techniczny lokalu, w szczególności stan ścian, instalacji elektrycznej czy pionów kanalizacyjnych w budynku. Warto zwrócić też uwagę na części wspólne budynku, czyli m.in. stan klatki schodowej czy wind. Konieczne remonty w mieszkaniu lub planowane przez spółdzielnie ewentualne remonty części wspólnych mogą bowiem wiązać się z dodatkowymi kosztami oprócz tych związanych z zakupem nieruchomości. Jeżeli zatem nie będzie pewności co do stanu technicznego mieszkania, warto poprosić o pomoc specjalistę, który pomoże ocenić stan faktyczny całej nieruchomości. Zainteresowani kupnem powinni sprawdzić też stan prawny mieszkania, najlepiej z pomocą prawnika lub pośrednika nieruchomości. Jest oczywiście jeszcze wiele innych czynników, które należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości, jak chociażby dostępność miejsc parkingowych czy bliskość szkół, przedszkoli i sklepów.
Tagi: mieszkania - rynek wtórny
Najnowsze komentarze