Balkon to niezwykle ważna część mieszkania – zazwyczaj jest to dla mieszkańców bloków jedyny kawałek własnej przestrzeni na świeżym powietrzu. W uprzywilejowanej sytuacji są osoby, która mają parterowe lokale z ogrodem, jednak to rzadkość. Większość musi zadowolić się balkonem. Jednak nawet taka niewielka powierzchnia może zostać zagospodarowana tak, że stworzy nam dobre miejsce do codziennego wypoczynku.
Zacznijmy od ustalenia, jak duży jest twój balkon. Niestety, ale w starszych blokach często są to bardzo małe przestrzenie – np. niecałe 2 mkw. Wystarczy na wystawienie pionowej suszarki na pranie… ale nie tylko! Nawet na takim małym balkonie możesz czasami wypocząć w wygodnym, plażowym fotelu. Jeśli jest zbyt gorąco, pomyśl nad częściowym zacienieniem go parasolem lub np. ścianką z powojem. To uniwersalne zasady, które możesz stosować także w przypadku większych balkonów.
Nabywcy mieszkań coraz większą wagę przywiązują do wielkości balkonu. Dlatego też w nowych inwestycjach są one dużo większe i nie jest niczym zaskakującym powierzchnia nawet 9 mkw, a więc upodabniająca balkon do tarasu. To już można próbować ciekawie zaaranżować.
Zacznijmy od dołu. Deweloper zazwyczaj oddaje balkon wyłożony kafelkami. Jeśli chcesz, aby podłoże było przyjemniejsze, może zainwestować w modułową podłogę drewnianą i położyć ją na kafelki. Ciekawym rozwiązaniem jest również sztuczna trawa – użyj ją na fragmencie powierzchni, gdzie z przyjemnością będziesz przebywał na boso.
Idąc wyżej mamy barierki. Pewnie od środka nie wyglądają one zbyt dobrze. W większości przypadków będzie to odsłonięty metalowy stelaż. Pomyśl o zasłonięciu go czymś ładniejszym – mogą to być panele z drewna, np. a la drewniany płotek, czy nawet słomiana lub bambusowa roleta. Wystarczy takie proste, niedrogie rozwiązanie, aby zwiększyć atrakcyjność balkonu.
Jeśli chcesz zacienić przestrzeń oraz zwiększyć prywatność, to masz kilka najpopularniejszych rozwiązań. Łatwe w montażu są gotowe drewniane elementy pergoli. Na nie możesz puścić pnącą roślinę, dzięki czemu zyskasz nie tylko cień, ale też żywy, zielony element. Możesz też zastosować lite drewniane powierzchnie, np. elementy lekkich ogrodzeń ogrodowych. Również często użytkownicy balkonów decydują się na podpięcie zasłony z żeglarskiego płótna – to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Jeśli zaś zależy ci na solidności, a nie na wyglądzie, to rozważ założenie składanej rolety przeciwwłamaniowej, takiej jaką montuje się na oknach.
Rozwiązaniem kompletnym jest zamówienie zabudowy balkonu. Wykonywana jest ona w dwóch wariantach – ramkowym i bezramkowym. Pierwszy jest tańszy, jednak mniej estetyczny. Przy bezramkowej zabudowie nie widać niemal żadnych elementów konstrukcji, ponieważ do szyb przymocowane są jedynie elementy prowadnicy. No właśnie, to jest istotne w tym kontekście – zabudowy są otwierane. Zazwyczaj jest to rozwiązane tak, że każdy panel zabudowy można przeciągnąć aż na koniec prowadnic, więc maksymalne otwarcie to pozostawienie z obydwu stron elementów o szerokości jednego panelu. Możliwe jest też całkowite wyjęcie paneli z prowadnic, jednak jest to bardziej czasochłonne.
Zabudowa balkonu pozwala na mocno zmienić sposób korzystania z niego, ponieważ uniezależnia nas od warunków atmosferycznych. Na zabudowanym balkonie można sobie przebywać w trakcie deszczu i przy silnym wietrze. Dzięki temu sezon korzystania z tej przestrzeni mocno się wydłuża i obejmuje chociażby wczesną jesień.
Istotnym elementem zagospodarowywania balkonu są meble oraz rośliny. W kwestii mebli warto zainwestować w takie, które są w miarę niewielkie i najlepiej, aby można było je składać. Rośliny należy dobrać do warunków panujących na balkonie – jeśli przez cały dzień jest na nim słonecznie, to muszą lubić słońce, ew. możesz zamontować coś, co zapewni im cień. Poza tym na balkonie przyda ci się niewielka szafka lub skrzynia, aby trzymać w niej narzędzie i elementy wyposażenia, niezbędne chociażby do dbania o rośliny. Tanim i dobrym sposobem oświetlenia są lampy ledowe na baterie, chyba że masz wyprowadzone przewody na zewnętrzną ścianę – wtedy najlepiej zamontować sobie niewielką lampkę.
Tagi: aranżacja mieszkania
Najnowsze komentarze