Ceny transakcyjne mieszkań w ostatnim kwartale 2022 roku wyraźnie wyhamowały. Analizie, jak co kwartał, poddano rzeczywiste kwoty, za które sprzedawane były mieszkania w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Olsztynie, Lublinie i w Łodzi. Chociaż mieszkania nadal drożeją, to w przypadku dużych lokali, wzrost ten nie przekroczył 5 proc. w ciągu roku.
Firma Cenatorium oraz Puls Biznesu co kwartał analizują i prezentują informacje o średnich cenach transakcyjnych na rynku nieruchomości w największych polskich miastach. Co ważne, są to ceny, za które nieruchomości zostały sprzedane, a nie te, które publikowane były w ogłoszeniach sprzedażowych. Ceny ofertowe są zazwyczaj wyższe od cen transakcyjnych.
Najczęściej ceny obniżane są w segmencie mieszkań największych – tak było zarówno w III, jak i w IV kwartale 2022 roku. Korekta cen była jednak niewielka, poniżej 0,5 proc. kwartał do kwartału i dotyczyła jedynie Poznania, Lublina i Gdańska. Na pozostałych analizowanych rynkach średnie ceny wzrosły, chociaż wzrost ten nie był duży i wyniósł niecały 1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Większe zmiany można zauważyć w kwotach, za które sprzedawane były mniejsze mieszkania, czyli te o powierzchni poniżej 35 mkw. oraz w przedziale 35-60 mkw. W prawie wszystkich analizowanych miastach wzrost średnich cen wyraźnie wyhamował. Wyróżnia się tutaj jedynie stolica województwa warmińsko-mazurskiego – za mieszkanie w Olsztynie w IV kwartale trzeba było zapłacić o ponad 1 proc. więcej niż w III kwartale.
Pomimo widocznego hamowania wzrostu cen, stawki wpisywane w aktach notarialnych w ostatnim kwartale 2022 r. i tak osiągały rekordową wysokość. Jedynie w Gdańsku, gdzie za 1 metr kwadratowy mieszkania o powierzchni między 35 a 60 mkw. trzeba zapłacić 9500 zł, odnotowano spadek średniej ceny przez 2 ostatnie kwartały. Biorąc pod uwagę cały ubiegły rok, ceny transakcyjne, pomimo swojej rekordowej wysokości, w skali roku wzrosły tylko o kilka procent. Ma to związek z tym, że w I i III kw. mieliśmy do czynienia zarówno z niewielkimi wzrostami cen, jak i obniżkami.
Ponad 11-procentowy wzrost cen transakcyjnych najmniejszych mieszkań miał miejsce jedynie w stolicy Warmii i Mazur. Również w Olsztynie odnotowano większy niż w pozostałych miastach wzrost średnich cen mieszkań największych, czyli o powierzchni przekraczających 80 mkw. Podrożały one o 4,1 proc., podczas gdy ich wzrost w pozostałych miastach zaczynał się od 0,4 proc. W Warszawie i Gdańsku IV kwartał 2022 r. przyniósł spadek średnich cen transakcyjnych w porównaniu z IV kwartałem 2021 r. o 0,4 proc. i 2,5 procent.
Gdańsk jest miastem, w którym średnie ceny transakcyjne były najbardziej stabilne. Ceny kawalerek w Gdańsku wzrosły o 4,2 proc., a mieszkania średniej wielkości (między 35 a 60 mkw.) podrożały o 1,9 procent. Oprócz Olsztyna, gdzie ceny najmniejszych mieszkań podskoczyły najbardziej ze wszystkich analizowanych rynków, również w Łodzi odnotowano największy w ciągu roku wzrost cen transakcyjnych. Kwoty wpisywane w aktach notarialnych były tam o 8,1 proc. wyższe niż w roku ubiegłym.
Tagi: ceny mieszkań, raporty - rynek nieruchomości
Najnowsze komentarze