W opinii pośredników nieruchomości biorących udział w badaniu realizowanym przez Nieruchomosci-online.pl na rynku mieszkaniowym jest stabilna. Nastroje są optymistyczne, a w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się wzrostu popytu na mieszkania.
Indeks nastrojów rynkowych INPON w III kwartale 2023 roku był o 0,33 pkt niższy niż w II kwartale i wyniósł 60,49 pkt na 100. Trzeci kwartał z rzędu wartość indeksu utrzymuje się powyżej granicy optymizmu, która jest ustalona na poziomie 50 punktów.
Pośrednicy są zgodni, że program Bezpieczny Kredyt 2% pobudził rynek, chociaż jego skutki są na razie trudne do oszacowania. Ze względu na duże zainteresowanie mierzone liczbą składanych wniosków można spodziewać się, że wzrosty sprzedaży mieszkań finansowanych preferencyjnym kredytem będą widoczne w kolejnym kwartale. W trzecim kwartale program nie był w stanie w pełni rozwinąć skrzydeł ze względu na dłuższy czas oczekiwania na decyzję.
Bezpieczny Kredyt 2% podzielił rynek
Już teraz można mówić o rozwarstwieniu rynku spowodowanym programem Bezpieczny Kredyt 2%. Szybciej rośnie sprzedaż nieruchomości, które można sfinansować kredytem z dopłatami. W tyle pozostają mieszkania, domy oraz działki, które ze względu na ograniczenia programu muszą być finansowane kredytem hipotecznym w standardowej ofercie.
Pośrednicy nieruchomości zauważaj też, że ceny dostosowały się do wymogów programu. Wprowadzenie limitu ceny nieruchomości na poziomie 700 tys. zł lub 800 tys. zł, w zależności od kredytobiorcy, sprawiło, że wzrosły ceny mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach, dobijając do górnej granicy ustalonej przez rząd. Zmiany były zauważalne już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem przez banki przyjmowania wniosków.
Ekspert z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zauważa również inną tendencję. Ceny niektórych nieruchomości spadły do poziomu umożliwiającego nabywcom skorzystanie z kredytu z dopłatami.
Lepsze nastroje w przypadku mieszkań, gorzej mają się domy i działki
Analizując wyniki indeksu nastrojów wyraźnie widać, że rynek mieszkań ma się bardzo dobrze. W III kwartale sub indeks dla kawalerek wzrósł o 0,7 pkt do poziomu 70,3 pkt. W przypadku pozostałych mieszkań zmiana wyniosła +1,5 pkt do poziomu 71,4 pkt.
Zdaniem agentów nieruchomości nieco gorsze nastroje panowały w III kwartale 2023 roku na rynku domów i działek. Indeks dla domów spadł o 2,3 pkt do poziomu 58,2 pkt, a dla działek o 4,4 pkt do poziomu 56,3 pkt. Specjaliści w obrocie nieruchomościami zwracają jednak uwagę, że należy pamiętać o sezonowości, która przyczyniła się do poprawy nastroju w tych segmentach rynku w II kwartale roku.
Pośrednicy spodziewają się dalszej poprawy nastrojów i wzrostu cen
71 proc. ankietowanych agentów spodziewa się, że w IV kwartale wzrośnie popyt na kawalerki, a 74 proc. pośredników uważa, że wzrost popytu będzie również dotyczył pozostałych mieszkań. Eksperci związani z rynkiem nieruchomości oczekują dalszych wzrostów liczby składanych wniosków o Bezpieczny Kredyt 2% ze względu na niepewność dotyczącą przyszłości programu w 2024 roku.
Podaż nie będzie odpowiadać na potrzeby zwiększonego popytu. Aż 60 proc. pośredników, przewiduje, że liczba dostępnych na rynku nieruchomości utrzyma się lub spadnie w IV kwartale.
Sytuacja na rynku będzie sprawiać, że wzrosty cen są nieuniknione. 77 proc. pytanych agentów oczekuje, że podrożeją kawalerki, a 75 proc. prognozuje również wzrosty cen pozostałych mieszkań. Mniej niż 5 proc. ankietowanych uważa, że IV kwartał przyniesie nam obniżki cen.
Tagi: INPON, raporty - rynek nieruchomości
Najnowsze komentarze