Wzrost podaży mieszkań w najbliższych miesiącach może przełożyć się na wyhamowanie dynamiki wzrostu cen nieruchomości. Październik był trzecim z kolei miesiącem, kiedy w Polsce rozpoczęła się budowa ponad 10 tys. nowych mieszkań. Większa liczba dostępnych lokali powinna uspokoić nieco sytuację na rynku mieszkaniowym.
Portal Otodom.pl opublikował analizę, z której wynika, że deweloperzy rozpoczęli budowę o ponad 3 proc. większej liczby mieszkań. Główny Urząd Statystyczny podaje, że we wrześniu 2023 roku wolumen lokali mieszkalnych, na które wydano pozwolenia na budowę lub zgłoszono inwestycję wraz z projektem budowlanych, zwiększył się o 3,9 procent.
Autorzy raportu dotyczącego aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym przewidują, że kilka najbliższych miesięcy może przynieść nieco spokoju na rynku nieruchomości. W krótkiej perspektywie czasowej większa liczba inwestycji wpłynie pozytywnie na nastroje rynkowe, a może nawet wyhamuje dynamikę wzrostu cen mieszkań, co z kolei może zachęcić inwestorów do podejmowania działań. W październiku bieżącego roku deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 12 tysięcy nowych mieszkań. To trzeci z kolei miesiąc, w którym liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, przekracza 10 tysięcy lokali. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w pierwszej połowie ubiegłego roku, później nastąpił znaczący spadek nowych inwestycji. Ponadto jak pokazują dane, na siedmiu największych rynkach w Polsce, sprzedaż nowych mieszkań wzrosła dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jeśli tempo zostanie utrzymane, to liczba rozpoczętych budów na koniec 2023 roku może wynieść 115-120 tysięcy, czyli podobnie jak przed rokiem. To pozwala stwierdzić, że na rynek zaczyna wracać stabilizacja.
W październiku dobrze wyglądały również dane dotyczące mieszkań oddanych do użytkowania – było ich 13,2 tys., co oznacza drugi najlepszy wynik w bieżącym roku. Na koniec roku można spodziewać się wyniku na poziomie ok. 130 tys. lokali, czyli tylko nieco mniej niż w poprzednich trzech latach, gdy liczba oddanych do użytkowania mieszkań wynosiła 140 tysięcy. Gorzej wyglądają dane dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowę. Na koniec bieżącego roku ich liczba powinna być podobna do wyniku sprzed 3 lat. Szacuje się, że na koniec roku liczba wydanych pozwoleń wyniesie 160-165 tysięcy. Deweloperzy mają jednak zapas pozwoleń wydanych w poprzednich latach. Jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym, dane z okresu od czerwca do października pokazują, że na siedmiu najważniejszych polskich rynkach, liczba sprzedanych przez deweloperów lokali przekraczała 5 tysięcy. Wyniki za listopad mogą być nieco gorsze, ale i tak sytuacja będzie lepsza niż w analogicznym okresie 2022 roku.
Spodziewana w najbliższym czasie stabilizacja na rynku nieruchomości powinna ucieszyć zarówno kupujących, jak i sprzedających. Zwiększająca się podaż mieszkań, dzięki wzrostowi liczby nowych mieszkań trafiających na rynek, pozwala przypuszczać, że jeśli nawet ceny nie zaczną spadać, to przynajmniej ich wzrost będzie mniej dynamiczny.
Tagi: deweloperzy, mieszkania - rynek pierwotny, raporty - rynek nieruchomości
Najnowsze komentarze