Rząd wraca do tematu REIT-ów

Dodane dnia 9 mar 2024 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Interior detail with an empty industrial storage depot with ceiling heating system

Według różnych źródeł nieruchomości komercyjne przynoszą zwrot z inwestycji na poziomie od 5 do 10% w skali roku. Problem tkwi jednak w tym, że w zdecydowanej większości czynsze z tego tytułu nie trafiają do polskich firm. Stąd rząd wrócił do pomysłu REIT-ów, czyli specjalnych funduszy, których celem jest inwestowanie w nieruchomości. Na czym to polega i czego można się spodziewać?

Przychody z czynszów trafiają za granicę

Obiekty komercyjne w Polsce przeważnie należą do zagranicznych podmiotów, tak więc uzyskane z tego tytułu środki trafiają do inwestorów z innych krajów. Jak podaje Rzeczpospolita, zagraniczna spółka Immofinanz osiągnęła w III pierwszych kwartałach 2023 roku z tego tytułu przychód w wysokości około 220 mln zł. Należy do niej m.in. wieżowiec Warsaw Spire. Za aż 90% transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych odpowiada zagraniczny kapitał, co jest rzadkością w skali światowej. Aby odmienić sytuację, ponownie pojawił się pomysł wprowadzenia do polskiego porządku prawnego REIT-ów. O co chodzi?

Na czym polegają REIT-y?

REIT-y (Real Estate Investment Trust) wywodzą się z USA, gdzie cieszą się bardzo dużą popularnością. Jak wspomnieliśmy, celem takich funduszy jest inwestowanie w nieruchomości. W USA ich zaletą jest efektywność podatkowa – fundusze nie płacą podatku CIT, jeśli dochodzi do wypłaty minimum 90% zysku w postaci dywidendy. Inwestor nabywa jednostki uczestnictwa i może korzystać z pasywnej inwestycji, która generuje relatywnie stały dochód. REIT-y zajmują się także obsługą i zarządzaniem nieruchomościami. Zakup takich jednostek umożliwia wejście na rynki, które w inny sposób nie byłyby dostępne dla inwestora.

REIT-y pojawią się w Polsce?

Pierwsze próby wprowadzenia w naszym kraju REIT-ów pojawiły się w 2016 roku. Obecnie szanse na to są większe z tego względu, że minister finansów Andrzej Domański jest zwolennikiem tego rozwiązania, a o jego wdrożeniu mówił w kampanii przed jesiennymi wyborami. W filmie, zaprezentowanym uczestnikom organizowanego przez „Rzeczpospolitą” VIII Spotkania Liderów Branży Nieruchomości, powiedział, że jego resort ma aktywnie uczestniczyć w rozmowach o powstaniu i regulacji REIT-ów. Nie padły natomiast konkretne zapowiedzi, kiedy to nastąpi.

Minister zaznaczał, że kluczowe jest przygotowanie przemyślanych regulacji, które będą chronić inwestorów. Dlatego jego resort chce wsłuchać się w głosy różnych grup interesariuszy i poznać punkty widzenia. Zauważa, że dla polskiego rynku nieruchomości może to być czynnik zapewniający stabilizację i zwiększający płynność. Podkreśla, że dla powodzenia projektu ważne są odpowiednia jakość kapitału i zarządzanie nim.

Domański zwraca również uwagę, że wprowadzenie REIT-ów mogłoby przekierować środki inwestorów na rynek komercyjnym i tym samym spowodować, że zainteresowani nieruchomościami na cele mieszkaniowe będą mieć większy wybór.

Tagi:

Dodaj komentarz