Eksperci prognozują, że w najbliższych latach będzie rosło zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości na Polskim rynku. Po wycofaniu się dużych inwestorów z zachodu polskie nieruchomości stają się wyjątkowo atrakcyjne dla krajowych inwestorów oraz podmiotów z regionu.
Dla inwestorów, którzy chcą ulokować kapitał w nieruchomościach, Polska jest najbardziej atrakcyjnym krajem spośród rynków Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Chociaż decyzje inwestycyjne są obecnie podejmowane bardzo ostrożnie, to obecna sytuacja ekonomiczna sprawia, że jest to dobry moment na inwestycje na rynku nieruchomości. Z szansy tej chętnie korzystają mali i średniej wielkości inwestorzy, którzy szukają dobrych okazji.
Wyższa aktywność krajowych inwestorów oraz podmiotów z regionu
Ponieważ zachodni kapitał jest obecnie mało aktywny, ze swojej szansy korzystają krajowi inwestorzy. Marginalny udział w rynku polskich podmiotów instytucjonalnych jest wykorzystywany przez firmy z zagranicy. Zakupów inwestycyjnych chętnie dokonują m.in. fundusze z krajów basenu Morza Bałtyckiego oraz Czesi.
Część inwestorów rynek nieruchomości traktuje globalnie, inni specjalizują się jego określonych segmentach. W zależności od rodzaju nieruchomości inwestycja daje szanse na spore profity po jej zakończeniu, a także na stałe, regularne wpływy.
Zakupy na naszym podwórku, to najczęściej szybkie, przemyślane decyzje dające szansę na stopy zwrotu zdecydowanie wyższe niż w przypadku innych krajów z regionu CEE. Specyfika naszego rynku sprawia też, że jest on wyjątkowo płynny. Szybka i łatwa możliwość wyjścia z inwestycji stanowi dodatkową zaletę dla większości inwestorów.
Dywersyfikacja inwestycji dzięki różnorodności rynku
Co prawda inwestorzy skupiają się zazwyczaj na nieruchomościach mieszkaniowych, to różnorodność rynku daje doskonała możliwość na dywersyfikację portfela. Mieszkaniówka ma w Polsce solidne fundamenty i mimo wysokich cen oferuje dobre stopy zwrotu. Inwestycja w lokale mieszkalne jest dostępna zarówno dla drobnych inwestorów, jak i funduszy dysponujących dużym kapitałem.
Inwestorzy z Czech chętnie wybierają nieruchomości biurowe. Rynek ten jest o wiele większy i szerszy niż w Czechach, a dodatkowo oferuje wyższe stopy zwrotu. Czesi zazwyczaj są zainteresowani zakupami pojedynczych nieruchomości, inwestując jednorazowo od kilkunastu do około 100 mln euro.
Cześć inwestorów skupia się na innego rodzaju inwestycjach, które poszukują źródeł finansowania. Jedną z takich opcji jest sektor prywatnych akademików.
Szansa na powrót dużych zagranicznych inwestorów
Polski rynek inwestycji w nieruchomości już też jest w fazie aktywności i wszystko wskazuje na to, że inwestorzy coraz chętniej będą zostawiać w Polsce swoje fundusze. Dominują obecnie mniejsze transakcje, jednak sporadycznie pojawiają się też duże operacje. Udział w nich bierze nie tylko kapitał z Polski i regionu. Zdarzają się transakcje wspierane kapitałem z zachodniej Europy, a także zza oceanu. Stwarza to dobre perspektywy na powrót dużych zagranicznych graczy.
Tagi: fundusze inwestujące w mieszkania, inwestowanie w nieruchomości
Najnowsze komentarze