Prawa własności nieruchomości może być podzielone między wiele osób. Każdy ze współwłaścicieli może korzystać z nieruchomości i czerpać z niej korzyści. Popularna za oceanem forma użytkowania głównie z luksusowych nieruchomości pojawiła się również w Polsce. Na czym polega model owners club i kto może z niego skorzystać?
Polskie prawo pozwala na podział nieruchomości na dowolną liczbę udziałów. Zazwyczaj współwłaścicielami są dwie osoby: małżeństwo lub para prowadząca wspólne gospodarstwo domowe. W przypadku dziedziczenie nieruchomości przez dużą liczbę spadkobierców zdarza się, że prawo własności dzielone jest pomiędzy większą liczbę osób. Udziały w takim przypadku nie muszą być równe, a ich wielkość zależy m.in. od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą. Nieruchomość może też zostać kupiona przez większą liczbę osób.
Klub właścicieli nieruchomości
Każdy ze współwłaścicieli nieruchomości może z niej korzystać i czerpać korzyści. Możliwe jest też zawarcie umowy określającej, w jaki sposób dana nieruchomość może być wykorzystywana przez poszczególne osoby. Na takich zasadach działa model owners club, który za granicą jest popularny w przypadku drogich i luksusowych nieruchomości o dużej wartości.
Owners club zakłada, że właścicielami udziałów w nieruchomości jest wiele osób. Każda z nich posiada określoną wielkość udziałów, które nabywa za określoną kwotę. Udziały zazwyczaj są dzielone na równe części, ale istnieje możliwość zakupu ich wielokrotności.
Posiadanie udziałów w nieruchomości daje możliwość korzystania z niej oraz czerpania korzyści finansowych w wysokości proporcjonalnej do liczby posiadanych udziałów.
Rozwiązanie dla zamożnych
Członkami owners clubów zazwyczaj są osoby o zasobnych portfelach, którzy wspólnie inwestują w zakup drogich i luksusowych nieruchomości w prestiżowych lokalizacjach. Apartamenty lub posiadłości zazwyczaj są zarządzane przez wyspecjalizowane firmy, których zadaniem jest dbanie o obiekty oraz znajdywanie różnych możliwości zarobku tak, aby inwestorzy uzyskiwali oczekiwane przez nich stopy zwrotu.
W zależności od rodzaju nieruchomości mogą one zarabiać poprzez ich najem, realizowanie eventów lub dzierżawienie gruntów i obiektów innym podmiotom. Właściciele nieruchomości mogą też z nich korzystać zgodnie z opracowanym przez firmę zarządzającą harmonogramem.
Owners club w Polsce
Pod koniec zeszłego roku jeden z właścicieli apartamentu w budynku Złota 44 chciał sprzedać nawet 20 tys. udziałów w lokalu. Każdy z właścicieli miał dostać klucz do lokalu, wpis do księgi wieczystej i pełną swobodę rozporządzania swoim udziałem.
Za pierwszą transakcję w ramach owners club w Polsce uważa się jednak sprzedaż nieruchomości Sparrow Hill pod Poznaniem. Każdy ze współwłaścicieli mógł kupić 10 lub 20 procent udziałów pałacu oraz całej posiadłości. Udziały zostały wycenione na 10 i 20 milionów złotych w zależności od ich wielkości.
Zarządzana przez wyspecjalizowaną firmę nieruchomość ma przynosić właścicielom profity z wynajmu pałacu, dzierżawy gruntów oraz dużych powierzchni magazynowych. Zyski będą dzielone proporcjonalnie do wysokości udziałów.
Każdy z właścicieli będzie mógł też korzystać z uroków posiadłości według sprawiedliwie opracowanego harmonogramu.
Najnowsze komentarze